İnsan Kaynakları

İş Yerinde Yaptığı Şaka 21 Yıllık Kıdem Tazminatı’nı Yaktı

Sakarya’da bir işletmede işçi olarak çalışan bir çalışan, çay molası esnasında arkadaşına sarf ettiği sözler nedeniyle işveren tarafından işten çıkarıldı. Tazminatsız işten çıkarılan çalışanın işe iade talebi reddedildi.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, çalıştığı iş yerinde mola sırasında iki farklı çalışan ile sohbet eden vardiya amirine “yeni kaşarlarını buldun” ifadesini kullanan çalışanla ilgili olarak diğer çalışanların da şikayetçi olması nedeniyle öncelikle disiplin soruşturması başlatıldı. Soruşturmanın ardından şirketin insan kaynakları tarafından iş akdi 25/2-b maddesi uyarınca derhal tazminatsız fesh edilen işçi işe iade talebiyle dava açtı.

2000 yılından 2021 yılına kadar kesintisiz 21 yıl çalışan işçi, işe ilk girdiği zamandan beri yakından tanıdığı vardiya amiri ile şakalaştığını işten çıkarılmasının esas nedeninin uzun süredir işyerinde sendika temsilcisi olması olduğunu ve işverenin feshin son çare olması ilkesine uymadığını belirterek kendini savundu.

İşveren tarafı ise işçinin “kaşar” ifadesi ile iş arkadaşlarının onur şeref ve namuslarına dokunacak bir ifade kullandığını ve bu kişilerle arkadaş olmadığını, bu nedenle işe iade talebinin reddedilmesi gerektiğini savundu.

Tarafları dinleyen iş mahkemesi, işçinin hakaret kastı bulunmadığı ve özür dilemesini dikkate alarak haklı nedenle feshin ölçülü olmayacağını bu nedenle yargılama sonucunda oluşan vicdani kanaat ile işe iadesinin reddi fakat işçinin kıdem tazminatının ödenmesi yönünde karar verdi.

İş mahkemesinin kararına karşı iki tarafın da istinaf başvurusuna istinaden Sakarya Bölge Mahkemesi işçinin işe iade talebinin reddinin yerinde olduğu, yapılan şakanın ise ölçülü olmadığı ve sınırları aştığı gerekçesi ile işçinin tazminatsız işten atılmasını yargıtay yolu kapalı olarak kararlaştırdı.

Karara istinaden yaptığı şaka ile 21 yıllık kıdeminden olan işçi ayrıca mahkeme masrafları, işverenin masrafları, İşverenin 18 bin liralık avukatlık ücreti, arabuluculuk ve avukatlık hizmetlerinin tamamını ödemek zorunda kaldı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu