İnsan Kaynakları

İşe Alımda Zeka Soruları Trendi Sona Erdi

Google’ın eski CEO’su ve Alphabet’in yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt katıldığı bir panelde katılımcının kendisine Google’ın mülakatlarda sorduğu sorulardan birisini sorması üzerine bu trendin sona erdiğini belirtti. 

Soru cevap bölümünde bir katılımcının kendisine “Bir korsan gemisinin kaptanısın. Bir sandık dolusu altın buldunuz. Altının nasıl paylaşılacağını mürettebat oylayacak. Korsanların yarısı teklifini beğenmezse öleceksin. Hem hayatta kalıp hem de altından güzel bir pay nasıl alırsın?” sorusunu sorması üzerine, bunun gerçekten kötü bir soru olduğunu söyleyen Schmidt iş görüşmelerinde bu ve buna benzer soruların sorulma trendinin sona erdiğini söyledi. Buna rağmen katılımcının sorusunu yanıtlayan Schmidt “Anlaşılan yarıdan fazlasını mutlu edersem yaşıyorum. O zaman teklifim, yüzde 51’ine altınları pay edip, geri kalanlarına şirketten hisse vermek.” dedi.

Google ve Microsoft’un yazılım mühendislerine iş görüşmelerinde sorduğu ilginç sorular uzunca bir süre internette dolaşmıştı. Google ve Microsoft’un son iki yıldır iş görüşmelerinde söz konusu pozisyona uygun teknik sorular, işle doğrudan ilgili ucu açık problemler sorduğu biliniyor. 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu