İŞKUR Katılımcı Gençlere 1.950 Lira Harçlık Verecek

İŞKUR‘un düzenlemiş olduğu işbaşı eğitim programları ile gençler harçlık ödemesi alacak. 3 ile 9 ay arası sürecek olan programların harçlık ödemeleri ise 1950 lirayı buluyor. Katılımcı gençlere program sonunda istihdam fırsatı da sunulacak.

İstihdam seferberliği bağlamında düzenlenen işbaşı eğitim programları ile katılımcı gençler destekleniyor. Şu anda program katılımcıları İŞKUR tarafından 61,65 lira ödeme alıyor.

Geleceğin meslekleri program dahilinde

Düzenlenen programlar geleceğin mesleklerine yönelik bir çok eğitim içeriyor. Siber güvenlik, oyun geliştirme uzmanı, kodlama ve bulut bilişim gibi bir çok eğitim program dahilinde. İşbaşı eğitim programlarına katılan gençlerin günlük ödelesi ise 75 Türk lirası. Bu ödeme öğrenciler için 46,23 lira ve işsizlik ödeneği alanlar için ise 30,82 lira oluyor.

Ayrıca devlet, programa katılan her gencin iş kazası ve meslek hastalığı için sağlık sigorta primlerini de karşılıyor.

Eğitim süresi 3 ile 9 ay arasında

Bilişim ve imalat sektörü için eğitim alacak kişiler 6 ay, diğer sektörler ise 3 ay boyunca eğitim görecek. Geleceğin meslekleri için düzenlenecek olan eğitimler ise 18-29 yaş arası katılıumcılar ile 9 ay sürüyor.

Günde en az 5, en fazla 8 saat sürecek olan programlar haftada 6 gün, toplamda 45 saat olarak gerçekleşecek. Geleceğin meslekleri programına katılan bir genç günde 75 lira harçlık alarak aylık 1.950 lira kazanabilecek.

Program bitiminde ise katılımcı gençlerin en az %50’sine iş fırsatı sunulması hedefleniyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu