İnsan Kaynakları

İşten Çıkarma Furyası Tüm Dünyaya Yayılacak Mı?

Pandemi sonrası ekonomideki dalgalanmanın etkileri tüm dünyada görülmeye devam ediyor. Değişen arz talep ilişkisine Ukrayna Rusya savaşı da eklenince global düzeyde önemli değişiklikler yaşanmış 2022 yılında büyüme çn görüleri revize edilmişti.

Başta Amerika Birleşik Devletleri yükselen fiyatlarla baş edebilmek ve enflasyon oranlarını düşürmek için faiz arttırımına giderken dünyanın pek çok ülkesinde resesyon kaygıları devam ediyor.

Tüm Dünya bankalarının enflasyon riskine karşı peş peşe aldıkları kararlar haliyle piyasalarda da endişeyi arttırdı. Resesyon endişelerinin artmasıyla birçok uluslararası şirket, süreçten en az zararla çıkabilmek amacıyla maliyetlerini düşürmek için yeni yatırımlarını durdurmaya ve personel tasarrufu önlemlerini konuşmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin önemli yatırımlarından Getir’in Uluslararası düzeyde %40 küçüleceği bu kapsamda da personel çıkaracağı konuşulmuştu.

Dünyanın en zengin iş insanlarından Elon Musk geçtiğimiz günlerde twitter çalışanlarıyla yaptığı toplantıda da bazı çalışanlarla yollarını ayıracaklarını bizzat söylemişti.

Küresel insan kaynakları şirketi Challenger’in verilere göre, yükselen enflasyon ve yavaşlayan talep, şirketleri baskı altına alırken, teknoloji sektöründeki ABD’li işverenler, geçen ay 4 bin 404 kişinin işine son vererek ocak-nisan dönemine göre yaklaşık 9 kat daha fazla işten çıkarma yaptı. ABD’de özellikle yazılım şirketlerinin hızlı işten çıkarmalar yapacağı konuşulurken işten çıkarma furyasının tüm dünyaya yayılması da korkulanlar arasında.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu