İnsan Kaynakları

Kadın Çalışanlar Şirketlerine Daha Fazla Güveniyor

Great Place To Work tarafından iş hayatına yönelik yapılan araştırma ilginç çıktıları orta koydu.

İş hayatında hem çalışanları hem de patronların ortak olarak istediği en önemli şey kuşkusuz “güven”dir. Çalışan patronuna ve kurumuna, patron ise çalışanına güvenmek ister. Sağlam ilişkiler kurarak başarıya gitmenin yolu karşılıklı güven’den geçer. İş hayatı ile ilgili yapılan tüm araştırmalarda birbirinden farklı yeni bulgularla karşılaşırız. Ancak genel olarak sonuçlarda mutlaka güven temalı çıktılara rastlarız. Great Place To Work Enstitüsü’ ne bağlı Best Workplaces for Women litesinin yer aldığı araştırmada bu sefer iş hayatını kadınların görüşüyle inceledi.

Araştırma 200’e yakın şirket tarafından 101 bin 544 çalışanın katılımıyla gerçekleşti. En önemli çıktılardan biri ise kadın çalışanların %76’sının kurumlara güveniyor olmaları oldu. İşte araştırmanın diğer ilgi çekici sonuçları;

Kadın Çalışan Oranının En Yüksek Olduğu Sektör, Telekom Sektörü

call center woman

Araştırmanın çıktılarına göre, üretim sektöründe kadın çalışanların oranı yüzde 40, ilaç sektöründe yüzde 37, telekomünikasyon sektöründeise yüzde 60. Finansal hizmetler sektöründe yüzde 22 oranında bulunan kadın çalışanlar, perakende sektöründe yüzde 46, IT sektöründe yüzde 34, profesyonel hizmetler sektöründe yüzde 43, lojistik sektöründe yüzde 30 ve diğer sektörlerde yüzde 36 oranında istihdam ediliyor.

Kıdem Derecesi Yükseldikçe Kadın Çalışan Oranı Azalıyor

woman work

Araştırmanın çıktılarına göre, yönetici ekibi dışındaki görevlerde çalışan kadınların oranı yüzde 46. Bu oran, alt ve orta kademe yöneticilerde yüzde 34 seviyesine, üst kademe yöneticilerde ise yüzde 27’lere kadar düşüyor. Türkiye’de kadın çalışanlar kıdemlerine göre incelendiğinde 2 yıldan daha az çalışanların şirketlerdeki oranı yüzde 36 iken, 2-5 yıl arası çalışanlar yüzde 34, 6-10 yıl arası çalışanlar ise yüzde 20. 11-15 yıl arası çalışanlar yüzde 6, 16-20 yıl arası çalışanlar yüzde 2, 20 yıldan daha fazla çalışanlar ise yüzde 1 oranında şirketlerde yer alıyor.

En İyi İşveren Güven Oranı %76

woman

Kadın çalışanların iş yerlerine karşı duygularının olumlu olmasının diğer çalışanlar üzerinde pozitif etki yarattığına dikkat çeken Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak; “Çalışanların şirketin bir parçası olduğunu hissetmesi kurum aidiyetini güçlendiriyor. Bu duygunun temelinde ise kuruma duyulan güven büyük rol oynuyor. Liderlik, saygı, hakkaniyet, gelişim olanakları ve kişisel destek gibi faktörlerin değerlendirildiği Great Place to Work® Best Workplaces for Women araştırmasına göre, en iyi işveren şirketlerindeki kadın çalışanların yüzde 76’sı şirketlerine güven duyuyor. Kadınlar için harika bir iş yeri inşa edilmesi, tüm çalışanlar için harika bir iş yeri yaratılmasına yardımcı oluyor. Hakkaniyetin olumlu etkileri, firmaların hedeflerine giden yolda alacakları mesafeyi kısaltıp, başarıyı yakalamalarını kolaylaştırıyor.” ifadelerini kullandı.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu