Kamu İşçileri İçin Zam Teklifi Belli Oldu!

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Türk-İş heyetini davet ederek kamu işçileri için zam teklifini açıkladı.

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk TÜRK İŞ Başkanı Ergün Atalay ve beraberindeki heyeti zam teklifini açıklamak üzere ağırladı.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde tüm işçileri TÜRK İŞ temsil ederken, yaklaşık 200 bin kamu işçisinin 70 bini HAK İŞ’e bağlı sendikaların üyelerinden oluşuyor.

Kamu işçileri zammı ne kadar olacak?

TÜRK İŞ işçilerin zam teklifini İstanbul seçiminden önce Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a sunmuştu. TÜRK İŞ daha önce sunulan teklifinde en düşük brüt çıplak ücretin 3 bin 500 liraya çıkartılıp, 300 lira seyyanen zam yapılmasını istemişti. TÜRK İŞ ayrıca çekme ve iyileştirmenin ardından birinci yıl ilk altı ay yüzde 15, sonraki 1.5 yıl boyunca da altı ayda bir enflasyon + yüzde 3 refah payı talep etmişti.

HAK İŞ ise en düşük brüt ücretin 4 bin 250 liraya yükseltilip, 360 lira iyileştirme yapılmasını, birinci altı ay yüzde 15, sonraki altışar aylık dönemlerde de enflasyon artı yüzde 5 refah payı istemişti.

Kamu İşçileri İçin Zam Teklifi

Kamu işçileri adına taleplerini ileten TÜRK İŞ sendikası üyelerini ağırlayan Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kamu işçileri için Hükümetin  zam teklifini açıkladı. 200 bin işçiyi ilgilendiren zam pazarlığında Hükümetin zam teklifini açıklayan Bakan Selçuk, 200 bin kamu işçisine 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 4 zam teklifini açıkladı.

ZAM TEKLİFİ İLE İLGİLİ İLK YORUM

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Enflasyonun yüzde 17 olduğu yerde bize yüzde 5 teklif ediyorlar. Bu teklifin kabul edilebilir bir tarafı yok” dedi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay konu hakkında yaptığı açıklamada “3 bin 500 TL’den az alanlar için 60 TL zam teklif edildi. Enflasyonun yüzde 17 olduğu yerde bize yüzde 5 teklif ediyorlar. Bu teklifin kabul edilebilir bir tarafı yok” açıklamasını yaptı.

İşte sendika tarafından yapılan ilk değerlendirme;

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı