Ofisteki Klima Savaşlarına Bilimsel Bakış Açısı: Ofis Sıcaklığı Performansı Nasıl Etkiliyor?

Tarihi klimanın icadı kadar eski olan “ofislerdeki klima savaşları” üniversiteler tarafından araştırma konusu oldu. Çıkan sonuç ise şaşırtıcı; kadınlar sıcak ortamlarda daha yüksek performans gösteriyor!

Ofis sıcaklığının çalışan performansını etkileyip etkilememesi uzun yıllardır merak edilen bir konuydu. Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından yürütülen araştırmada, ofis sıcaklığının yükseltilmesinin, kadınların işteki verimliliğini artıracağını ortaya koydu.

Berlin’deki bir laboratuvarda 543 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen araştırmada, katılımcılar matematik testi, sözlü test ve sezgiyi derin düşünme becerisine karşı inceleyen bilişsel yansıma testi gibi üç farklı görevde yer aldı.

Kadınların sıcak ortamlarda erkeklerin serin ortamlarda performansı yükseliyor!

Testler sırasında ortamdaki sıcaklık, 16’yla 32 derece arasında değişen seviyelere ayarlandı. Araştırmacılar, kadınların yüksek sıcaklıklarda matematik ve sözlü testlerde daha iyi performans gösterdiğini buldu. Bu arada, sıcaklık arttığında aynı görevlerde daha iyi performans gösteremeyen erkek katılımcılar, buna karşılık daha serin bir ortamda daha iyi performans gösterseler de sıcaklık ve performans arasındaki ilişki erkekler için daha az çarpıcıydı.

Çalışmanın ortak yazarlarından, USC Marshall İşletme Okulu Finans ve İşletme Ekonomisi profesörü Tom Chang, “Kadınların erkeklerden, daha sıcak olan iç ortam sıcaklıklarını sevdikleri belgelenmiştir ancak bu fikir, bugüne kadar sadece kişisel tercih meselesiydi. Bulduğumuz şey, sadece rahat hissedip hissetmemeniz değil, aynı zamanda matematik ve sözlü boyutlarda önemli olan şeylerde  performansınızın sıcaklıktan etkilenmesi” diye konuştu.

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı