Özel Okullar Öğretmen Arayışında

Yeni okul dönemine 1 ay kalması ile birlikte özel okullar ve anaokulları öğretmen aramaya başladı. Okullar İŞKUR’a devamlı olarak öğretmen talebinde bulunuyor. En çok aranan branş ise sınıf öğretmenliği oldu. 

Türkiye’de toplam öğretmen istihdamı 910 bine yakın ve bunun 200 bini özel okul öğretmenlerinden oluşuyor. Özel okulların her geçen gün artması ile öğretmene olan talep de artıyor. Kamuya bakıldığında ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2016 yılında 50 bin, 2017 yılında 20 bin öğretmen ataması yapıldığı görülüyor. Bu yılın Temmuz ayından itibaren 20 bin sözleşmeli öğretmen atandı. Kamuda çalışan öğretmenler bu yıl ek ders ücreti hariç 3 bin 90 lira, 30 yılın üstünde öğretmenlik kıdemi bulunanlar ise ek ders ücreti hariç 3 bin 537 lira aylık ödeme alıyor. 

Kamuda gerçekleşen atamaların dışında, özel okulların yaygınlaşması ile birlikte özel okulda çalışacak öğretmene olan talep gün geçtikçe artıyor. Özellikle özel okullar, anaokullar ve dershaneler İŞKUR’a binlerce öğretmen için talepte bulunuyor. En çok aranan branş ise sınıf öğretmenliği olurken ikinci sırada okul öncesi öğretmenliği yer alıyor. 

Yeni öğretmene 2 bin 500 lira maaş

Özel okullarda çalışacak olan öğretmenlerin en az 4 yıl deneyimi olması bekleniyor. Hatta bu süre kimi okullarda 5 yıla kadar çıkabiliyor. Teknolojiyi etkin kullanabilme yetisi aranan özellikler arasında. 

Öğretmenliğe ilk kez özel okulda başlayacak olan adayların branşlarına ve eğitim seviyelerine göre alacağı maaş ise 2 bin 500 lira. Tecrübeye ve okul farklılığına göre değişen maaşlar 9 bin ile 10 bin lira arasında değişiyor. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı