İnsan Kaynakları

Restoranlardan Yemek Kartlarına Rest

Hürriyet gazetesinin haberine göre yemek kartlarının yüksek komisyon ve vade oranları Restoran İşletmecilerini canından bezdirdi. İş yerlerinin çalışanlarına yemek için verdiği kartlar Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon çalışan tarafından kullanılıyor. Söz konusu ödeme yöntemi kullanılarak yapılan yemek alışverişleri ise restoranların cirolarının önemli bir kısmını kapsıyor. Yaygın olarak kullanılan bu ödeme yöntemi kullanımı durumunda kart sahibi şirketin tutarı restorana ödeme vadeleri 15 gün ile 30 gün arasında değişirken komisyon oranı ise %10. Yani restoran 30 TL’lik hesabın 3 TL’sini komisyon olarak ödüyor. 

Boykot edilebilir

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl Türkiye’de kart sisteminde uygulanan %10 luk oranın yüksek olduğunu belirterek bu oranın Dünyada %3- %4 seviyelerinde olduğunu belirtti. Yetkililerden konuyla ilgili düzenleme beklediklerini belirten Bingöl, durumun düzelmemesi halinde boykot etmeyi düşündüklerini belirtti. 

Restoranların kart sistemi ile ödeme almayı iptal etmesi durumunda 200 bine yakın noktada yemek kartlarıyla yapılan yemek alışverişleri durumdan etkileniyor olacak. 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu