İnsan Kaynakları

Turizm Sektörünün Yeni Robot Çalışanı: Rosé

Otellerde yeni bir dönem başladı. Oda servisi yapan robot çalışanların, turizm sektöründe büyük yankı uyandıracağı ön görülüyor.

Koronavirüs pandemisi sebebiyle önlem üzerine önlem alan sektörlerin başında turizm sektörü geliyor. Her marka kendi adına daha fazla ne yapılır , hangi önlemler alınmalı? konularında kafa yoruyorken yeni hamle Hilton ve Marriott otellerinden geldi.

Kaliforniya’daki Hilton ve Marriott otelleri; yiyecek, içecek, havlu hatta evcil hayvan malzemelerini bile teslim eden robotları tanıtarak personel-müşteri ilişkisinde ekstra önlemler aldı. Healdsburg’teki Marriott oteli Hotel Trio, otelin haritasıyla programlanan, asansörle ve telefon sistemleriyle iletişim kurabilen ve konuk odasında beş dakika kalabilen sosyal mesafeli robot Rosé’yi işe aldı.

robot

Hotel Trio’nun genel müdürü bir açıklamasında “Rosé, istenilen eşyaları suitlerine teslim ederek iletişimsiz teslimatı tercih eden konuklar için gönül rahatlığı sağlıyor.” ifadesinde bulundu. Konuklar, her odadan çıktığında sterilize edilen Rosé tarafından karşılanırken, teslimatlarını resepsiyondan alabilirler.

Winnie isimli benzer bir robot aynı amaçla LAX Embassy Suites’te kullanılıyor. Otel yönetimi, Haziran sonunda konukların %60’ının Winnie ile bağ kurmuş olacağını belirtti. İkisi de Hilton’a ait olan ve aynı binada hizmet veren H Hotel Los Angeles ve Homewood Suites Los Angeles Uluslararası Havalimanı Oteli de lobi restoranından konuklara yemek servis etmek için Hannah adlı robotu kullanıyor.

Her iki robot da oteller tarafından ziyaretçileri eğlendirmek için zaten kullanılıyordu ancak bunun dışında çok fazla amaca hizmet etmemişti. Salgının vurmasıyla birlikte bu küçük eğlence cihazları, gerekli sosyal mesafe araçları haline geldi. Hilton ve Marriot’un robot çalışan hamlesi sonucunda birçok turizm devi robot çalışan konusunu gündemlerine aldı.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu