İnsan Kaynakları

Türkiye’de En Çok Aranan Elemanlar Sıralamasında İlk Üç

Yaşanan pandemi ve ekonomik durgunluğa rağmen aranıp da bulunamayan elemanlar da var.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırma Türkiye’de zor bulunan elemanlar sıralaması oluşturuldu. 2020 yılı İşgücü Piyasası Araştırması sonucuna göre Türkiye genelinde temininde güçlük çekilen mesleklere bakıldığında ilk sırada “makineci (dikiş)” yer alırken, bunu “garson (servis elemanı)” ve “üretim imal işçisi” takip etti.

Normal koşullarda nisan ayında yapılması gereken 2020 yılı İşgücü Piyasası Araştırması’nın saha çalışması, pandemi nedeniyle 9 Ekim ile 6 Kasım tarihleri arasında yapıldı. Raporda, pandemi nedeniyle 2015 yılından beri çalışma kapsamında olan 2-9 istihdamlı işyerlerinin bu yıl araştırma dışında tutulduğu belirtilirken, “Araştırma kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından seçilen örneklem listesinde kayıtlı bulunan 10-19 ve 20+ istihdamlı 68 bin 146 adet işyerine işyeri bilgi formu uygulanmıştır” denildi.

En çok aranan eleman ‘dikişçi’

Rapora göre, Türkiye genelinde temininde güçlük çekilen mesleklere bakıldığında ilk sırada “makineci (dikiş)” yer alırken, bunu “garson (servis elemanı)” ve “üretim imal işçisi” takip etti. Eleman temininde güçlük çektiğini bildiren işyeri oranı yüzde 11.7 olarak tespit edildi. Eleman temininde güçlük çeken işyeri oranları sektör bazında incelendiğinde, en yüksek oran yüzde 18.7 ile imalat sektöründe oldu. Eleman bulunamama nedenlerinin başında gerekli mesleki niteliğe sahip eleman bulunamaması yer aldı.
İkinci sırada ise yeterli iş tecrübesine sahip eleman bulunamaması geldi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu