Walmart’ın Yeni Raf Görevlisi

Büyük perakende şirketi Walmart, Amerika’nın Arkansas ve Kaliforniya eyaletlerinde kullandığı robot raf görevlilerini çok yakında diğer mağazalarında da kullanmaya başlayacak. Walmart’tan alışveriş yapan müşterilerin siparişlerini almak ve paketlemek Alphabot adlı robotun görevleri arasında. 

Walmart’ın Salem ve New Hampshire’daki mağazalarından birine 1850 metrekarelik bir ek alan yapıldı. Bu sayede daha rahat hareket edebilecek olan robotlar, ürünleri müşterilerin siparişlerine göre hızla toplayıp paketleyecek, daha sonra malları sipariş birleştirme istasyonlarına teslim edecek. Bu yeni sistem sayesinde Walmart çalışanlarının rutin işleri robotlara devredilmiş olacak ve çalışanların hizmete olan konsantrasyonu artacak. 

Walmart ABD’nin merkezi operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Mark Ibbotson, bu sistem sayesinde mağazadaki birçok ürünün kişilere daha kolay ulaştırılabileceğini belirtti. Bu sayede geliştirilen Alphabot sistemi ile tekrarlanabilir görevler robotlara aktarılmış olacak ve çalışanlar hizmete odaklanabilecek. 

Alphabot robotları Walmart mağazalarının içerisinde düzeni sağlayacak ve satışların artmasına yardımcı olacak fakat aynı zamanda bu yeni teknoloji ile birlikte iş gücünün robotlara devredilmesi ve raf görevlisi olarak çalışan kişilerin işlerinin tehkieye girmesi anlamına geliyor. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı