Y Kuşağı İş Yerinde Nelere Önem Veriyor?

Great Place to Work Enstitüsü‘nün yapmış olduğu “Best Workplaces for Millennials 2018” araştırmasının sonuçlarına göre Y kuşağı iş yerinde en çok güven duygusuna önem veriyor.

Araştırmaya göre iş yerindeki güven duygusu tüm çalışanlar için çok önemli fakat Y kuşağı için bu önemin etkisi biraz daha belirgin. Araştırma kapsamında güven kültürü düşük ve güven kültürü yüksek iki şirket kıyaslanıyor ve güven kültürü yüksek iş yerlerinde çalışan “Baby Boomers” (Y kuşağı çalışanları) güven kültürü düşük olan iş yerlerindeki akranlarına göre mevcut iş yerlerinde kariyerine devam etmek istiyor. Bu oran X kuşağında %16, Y kuşağında ise %22. 

Güven kültürü yüksekse %88’i çalışmaya devam ediyor

%88 oranında Y kuşağı çalışanı, güven kültürü yüksek olan şirketlerde uzun dönem çalışamaya devam etmek istiyor. Y kuşağı, güven duygusunun yüksek olduğu iş yerlerinde 3 kat daha verimli çalışıyor, güven duygusunun düşük olduğu iş yerlerinde ise sadece %29’u verimli çalışabiliyor. Araştırmaya göre %60’ı yeni iş fırsatları ararken, %21’i iş değiştirmiş durumda. 

Hakkaniyet geliri artırıyor

Yapılan araştırmaya göre, yöneticilerin çalışanlarla samimi olması Y kuşağında çalışma verimini 8 kat, inovasyon yeteneklerini ise 7 kat artırıyor. Bu sayede hakkaniyet boyutunu geliştirmiş olan şirketlerin gelirlerini 4 katına çıkardığı da araştırma kapsamında yer alıyor. 

Y kuşağı bir iş yerinden ne ister?

Y kuşağının beklentilerine göre mükemmel iş yeri kurmak için ise 5 şart gerekiyor; şirketlerin Y kuşağı liderlerine odaklanmaları, Y kuşağına samimiyetle liderlik etmeleri, temel değerler tanınmalı ve bu değerler iş süreçlerine entegre edilmeli, tüm çalışanlar için iyi bir iş yeri inşa edilmeli ve işveren markası güçlendirilmeli. 

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı