İş Dünyası

2020’nin En İnovatif 50 Şirketi Belli Oldu

Ekonomik olarak zor bir yıl olarak adlandırdığımız 2020 yılının en inovatif şirketleri açıklandı.

2020 yılı dünyanın büyük bir çoğunluğunu ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak zor geçirdiği bir yıl oldu. Ancak her şeye rağmen gücünü koruyan ya da daha da güçlenen şirketlere de rastladık. Bu şirketleri yapılan uluslararası araştırmaların çıktılarından takip edebiliyoruz. Yeni bir araştırma da Boston Consulting Group(BCG)’tan geldi. Yapılan araştırma 2020’nin en inovatif 50 şirketini ortaya koydu. Şirketler dört değişkene göre değerlendirilerek sıralandı;

  • Küresel Tüketici Bilinci,
  • Endüstri Akran Değerlendirmesi,
  • Enüstri Bozulması,
  • Değer Yaratma.

50 Most Innovative Companies 2020

  • Yenilikçi firmaları düşündüğümüzde, Walmart aklımıza ilk gelen isim olmayabilir. Bununla birlikte, perakende devi 2019’da 29. sıradan 13. sıraya yükseldi. Walmart, e-ticaret ve çok kanallı sunumları için önemli çaba sarf ediyor.
  • Veri kullanımındaki efektifliğiyle bilinen Costco bu yıl 30. sıraya yerleşti. Şirket “yalnızca üyeler” modeliyle müşterileri hakkında bir ton bilgi topluyor. Costco bu veriyi yalnızca pazarlama amaçları için değil, hatırlatma bildirimlerinin hazırlanması gibi süreçlere yardımcı olmak için de kullanıyor. Şirket ayrıca su kullanımından tasarruf etmek ve olası sızıntıları gerçekleşmeden önce tespit etmek için depolarında veri izleme sensörleri kullanıyor.
  • Bahsetmeye değer bir diğer şirket ise 2019’dan bu yana 42. sıradan 6. sıraya yükselen Çinli teknoloji firması Huawei. Bu yükselişin en büyük sebebi şirketin 2019 yılında yaptığı 19 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımı. Bu tür yatırımlar oldukça önemli görünüyor zira Huawei 2019 yılında Apple’dan daha fazla akıllı telefon sattı.

İnovasyon Şirketler İçin Öne Çıkarıcı Etken

İnovasyon ve uyarlanabilirlik perspektifinden düşündüğümüzde aklımıza gelen girişimler olabilir, ancak büyük firmalar da söz konusu inovasyon olduğunda geri kalmıyor. Bu bağlamda, sektör ortalamasının üzerinde yeni ürün satışı olan firmalar “inovasyon lideri” olarak kabul ediliyor. Küçük firmaların %52’si inovasyon lideri olarak görülürken, büyük firmalarda bu oran %43. Aslına bakarsak, daha büyük firmalar daha fazla kaynağa ve iş gücüne sahip olduğundan Ar-Ge ve inovasyon odaklı programlar söz konusu olduğunda genellikle daha avantajlı konumdalar

Bütün önemine rağmen, uzun vadede inovasyonu sürdürmek oldukça zor. BCG’nin 2005 yılından beri sürdürdüğü bu sıralamada, yalnızca sekiz şirket her yıl bu listede yer alabildi: Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft, Samsung, IBM, Hewlett-Packard. Bu şirketler yaratıcılığı ve atikliği sürekli geliştirebilmek için bir inovasyon sistemi oluşturmayı başardılar. Oldukça zahmetli olan bu süreç doğru uygulandığında getirileri çok büyük olabilir.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu