ABD’li Dev Banka 26 bin 500 Kişiyi İşten Çıkarıyor

ABD’nin toplam varlık bazında 3. ve bir dönem piyasa değerine göre dünyanın en büyük 2. bankası olan Wells Fargo gelecek 3 yıl içerisinde 26 bin 500 kişinin işine son vereceğini açıkladı. Karara gerekçe olarak müşterilerin değişen tercihlerini ve dijital bankacılık adaptasyonunu gerekçe gösteren Wells Fargo CEO’su Tim Sloan, bankanın 2020 yılına dek 800 şubesinde de kepenk indireceğini ve Indiana, Michigan ve Ohio başta olmak üzere ülkenin orta batı kesimindeki şubelerinin önemli bir kısmını satacağını duyurdu. Bankanın işten çıkarmaya planladığı 26 bin 500 kişilik insan kaynağı 265 bin kişi civarındaki iş gücünün yüzde 10’una denk geliyor.

Öte yandan, bankanın bu kararında son 2 senede yaşanan bazı skandalların da etkili olduğu belirtiliyor. Wells Fargo’nun bir süre önce müşterilerinin izni olmadan binlerce hileli mevduat ve tasarruf hesabı açtığı ortaya çıkmıştı.  

Önceki CEO John Stumpf’un istifasıyla sonuçlanan süreçte Senator Elizabeth Warren’ın ön ayak olduğu soruşturma sonrası Wells Fargo milyonlarca dolarlık ceza ödemek ve ciddi hukuki giderlerle boğuşmak zorunda kalmıştı. Çok sayıda müşteri de bankadaki hesaplarını kapatma yoluna gitmişti. Bankanın açıklanan son çeyrek sonuçlarına göre kâr, mevduat ve gelirlerde ciddi düşüşler gözlemlenirken giderler de önemli artış dikkati çekmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı