Çalışan Anneler Bebeklerini Tuvalette Emzirmek Zorunda

İş yerinde emzirme odası eksikliği çalışan anneleri zor durumda bırakıyor. Anneler bebeklerini sağlıksız ortamlarda emzirmek zorunda kalıyor. Araştırmanın diğer sonuçları ise şöyle; çalışan annelerin yüzde 56’sı, personel odası (yüzde 18), arabaları (yüzde 14) ve çalışma masası (yüzde 11) dahil olmak üzere emzirmeye uygun olmayan yerlerde bebeklerine süt vermek zorunda kaldığını belirtti.

İşin daha kötüsü ise annelerin yüzde 30’unun istedikleri süreden daha az bir zamanda emzirmeyi bırakmak zorunda kalması. Araştırmada birçok çalışan annenin bebek sağlığı için anne sütünün önemini bildikleri halde emzirme odası eksikliği yüzünden erkenden bebeklerini sütten kesmek zorunda kaldığı belirtildi. 

İşini kaybetme korkusuyla isimsiz kalmak isteyen 36 yaşında bir ilaç işçisi, bu araştırmanın ortaya koyduğu zorlukları çok iyi bildiğini söyledi.

“Merkezde kullanılacak belirli bir oda yok, bu yüzden kilitleri veya mahremiyeti olmayan boş bir ofis veya konferans salonu bulmalıyım. Tuvaletleri birçok kez kullanmak zorunda kaldım.” sözleriyle durumun vahametini vurguladı.

Slater ve Gordon’da uzman bir avukat olan Paula Chan ise “Hiçbir anne çocuğunu tuvalette emzirmek zorunda kalmamalı.” dedi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı