Çalışanlar İşsiz Kalmayasın Diye Herkes Seferber Oldu

İtalya'nın tarihi çikolata markalarından Pernigotti fabrikasını kapatma kararının ardından işçiler işsiz kalmasın diye herkes seferber oldu.

İtalya’nın tarihi çikolata markası Penigotti, kısa süre önce Türk bir şirket olan Toksöz Grup tarafından satın alındı. Şirket Novi Ligure’de 100’den fazla işçinin çalıştığı fabrikayı kapatma kararı alınca işçiler işsiz kalmasın diye ülkede herkes seferber oldu.

Sosyal medyada gelen tepkilerin ardından İtalyan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, aylardır yürütülen müzakerelerin sonunda fabrikanın iki yeni İtalyan yatırımcı tarafından işletilmeye devam edileceği duyurdu. Yapılan anlaşmaya göre Novi Ligure’deki tarihi fabrikada üretimin devam ettirilmesi için bir İtalyan yatırımcı (Giordano Emendatori) fabrikada dondurma üretimini, bir diğeri de (Spes) çikolata ve şekerleme üretimi yapmaya devam edecek. Pernigotti markası ise Toksöz Grup’a ait kalacak.

Dünya markası yapan işçilerdir

Pernigotti işçilerinin durumuyla yakından ilgilenen Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Çalışma Bakanı Luigi Di Maio, Pernigotti markası işçileri sayesinde bir dünya markası haline geldiğini ve bu yüzden bu işçilerin kapı dışarı edilemeyeceğini vurguladı.

 

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı