İş Dünyası

Clubhouse’da Etkili Bir Konuşma Düzenlemek İçin 7 İpucu

Clubhouse'da dinleyici sayısını arttırmak ve takipçi sayısı fazla konuşmalar düzenlemek için ihtiyacınız olan 7 ipucuyu sizin için derledik.

Sohbet odaları üzerinden kullanıcılarına sesli etkileşim imkanı tanıyan Clubhouse, son dönemin en trend sosyal mecrası haline gelmiş durumda.

Clubhouse nedir?

Alpha Exploration Co. tarafından 2020 yılında geliştirilen ve konu başlığına göre kurulan sohbet odalarında kullanıcıların, görüntüleri olamadan sadece sesleri ile sohbet ettikleri, birbirlerine canlı sorular sorabildikleri yeni nesil dinamik bir sosyal medya mecrası Clubhouse. Clubhouse uygulamasına ilk etapta davetiye yöntemiyle girilebiliyor.

Clubhouse’da moderatörler tarafından oluşturulan sohbet odalarında moderatör tarafından belirlenen kişiler konuşmacı olabilirken dinleyiciler sağ alt taraftaki el kaldırma butonuna tıklayarak söz isteyebiliyor ve izin aldıkları taktirde sohbete dahil olabiliyor. Özellikle pandemi döneminde evde karantinada olan bir çok kişi tarafından kullanılan uygulama, ünlüler, yatırımcılar, girişimciler ve alanında yetkin birçok kişinin aktif katılımı da olunca kısa sürede popüler oldu.

Uygulama popüler olmaya başlayınca her sosyal medya mecrası gibi Clubhouse’da yavaş yavaş kendi fenomenlerini de yetiştirmeye başladı. Peki Clubhouse’da fenomen nasıl olunur? Bazı sohbet odalarına ilgi çok fazlayken bazı sohbet odalarına kullanıcılar neredeyse hiç girmiyor ya da sıkılıp hemen çıkıyor. Clubhouse da çok dinlenen bir sohbet açmanın sırları neler? Dinleyici sayısı nasıl arttırılır?

İşte düzenlediğiniz konuşmaya herkesin kulak kabartmasını sağlayacak, Clubhouse’da etkili konuşma düzenleme ipuçları.

1- Birden Fazla Moderatör Kullanın

Birden fazla moderatör ile konuşma açmak hem konuşmanın akışını yönlendirmek hem de konuşmadan kopmamak için oldukça önemlidir. Siz konuşma yaparken veya bir cevabı dinlerken diğer moderatör de kitleyi takip edip el kaldıranları konuşmacı olarak alabilir, kimlerin konuşmacı olarak yer alacağını seçebilir, kişilerin mikrofonunu açıp kapatabilir. Burada önemli olan nokta aktif yönetimi sağlamak ve konuşmadan kopmamaktır.

2- Bilimsel Veri Vermeyin

Unutmayın Clubhouse bir okul değil sohbet platformu. İnsanlar sadece birbirlerinin seslerini duyuyorlar. Dolayısıyla akılda tutulması zor bilimsel veriler kullanmak sayısal değerler paylaşmak çok akıllıca olmayacaktır. Fikirlerinizi en kısa, öz ve akılda kalıcı şekilde anlatın. Bilimsel veriler ve uzun sıkıcı bilgiler vermeyin.

3- Hazırlık Yapın Plan Çıkarın

Konuşmanın gidişatını, konuşulacak konuları, söz hakkı vereceğiniz kişileri, sorulacak soruları planlayarak çıkın. Çünkü kimse akıcı olmayan, sürekli duraklayan, “ımmm,  emmm” seslerini dinlemekten memnnun kalmaz. Ve hemen başka odalara gidebilirler.

4- Herkese Kısa Söz Verin

İnsanlardan geri bildirim almak bir sonraki konuşmalar için sizi daha iyi bir noktaya taşıyacaktır. Aynı zamanda dinleyicileri sürekli pasif olmaktan çıkaracak ve aktif dinleyici konumuna getirecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu trollerdir. Canlı tv programlarında ve radyo programlarında olduğu gibi konuşmanın ciddiyetinden uzak tamamen kötü bir şaka için orada olan ve söz hakkı bekleyen kullanıcılar olacaktır. Bu kişileri tespit edip engellemek konuşmaların akışını bozmadan topluluk içinde söz hakkı verebilmenize kolaylık sağlayacaktır.

5- Takipçisi Çok Olan Kullanıcıları Sohbete Dahil Edin

Çok iyi bir konuşma düzenleyebilirsiniz, ancak kimsenin haberi yoksa bir önemi kalmaz. İnsanların düzenlediğiniz konuşmaları keşfedebilmeleri için haberdar olmaları gerekir. Bunun en kolay yolu da çok takipçisi olan kullanıcılardır. Eğer konuşma odanıza takipçi sayısı yüksek kişileri dahil edebilirseniz konuşma odanız çok daha fazla kişinin üst sıralarında görüntülenir.

6- Etkili Başlıklar Seçin

Konuşmanız için etkili başlıklar seçmek sizin en büyük tanıtımınızdır. Sıkıcı gibi duran bir başlık odanın da sıkıcı olduğunu hissettirir. İçinde yaratıcılık barındıran başlıklar ise hem dikkat çeker hem de kullanıcılar için olumlu bir ön yargı oluşturur.

7- Sektörde Söz Sahibi Olan Konuşmacıları Konuk Edin

Yaptığınız konuşmanın alanın söz sahibi olan, herkesin tanıdığı kişileri konuşmanıza davet edin. Bu konuşmayı daha ilgi çekici yapacaktır.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu