Dünya Sağlık Örgütü İş Yeri Stresini Hastalık Olarak Kabul Etti

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Uluslararası Hastalık Sınıflandırması listesine alınan tükenmişlik sendromu “başarıyla yönetilemeyen kronik iş yeri stresi” olarak tanımlanıyor.

Yaşanan yoğun stres yüzünden fiziksel ve duygusal açıdan zayıf düşmek olarak bilinen tükenmişlik sendromu Dünya Sağlık Örgütü tarafından hastalık olarak tanımlandı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “başarıyla yönetilemeyen kronik iş yeri stresi” olarak tanımlanan tükenmişlik sendromu 2020 itibariyle küresel olarak tıbbi bir bozukluk olarak sınıflandırılacak.

İşle ilgili zihinsel mesafenin artması, işle ilgili olumsuz ya da sinik duygular ve azalan mesleki etkinlik birlikte gelen enerji tükenmesi ya da tükenmişlik hissinin hayatın diğer alanlarının neden olduğu semptomları tanımlamak için kullanılmaması gerektiğini Dünya Sağlık Örgütü tarafından vurguladı.

İlk kez resmi bir sağlık örgütü tarafından tıbbi bir durum olarak sınıflandırıldı!

AFP’ye konuşan bir DSÖ yetkilisi, tükenmişlik sendromunun ilk kez resmi bir sağlık örgütü tarafından tıbbi bir durum olarak sınıflandırıldığını belirtti. Psikologlar, tükenme halini, “enerji, güç ve kaynaklara dair aşırı talepler sonucu yorgun düşmek” olarak tanımlıyor.

Etiketler

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı