Eski Çalışanıyla İlgili Olumsuz Referans Mektubu Yayınlayan İşyeri Sosyal Medyayı Salladı

Eski çalışanı hakkında "açık anti referans mektubu" yayınlayan şirket gündem oldu.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de örneğine az rastlanır bir olay sosyal medyada gündem oldu.

Bir SEO ajansında işe giren ve bir süre çalıştıktan sonra performansı nedeniyle işten ayrılan bir çalışanla ilgili iş yeri sahibi tarafından olumsuz referans mektubu internette yayınlandı. İşveren tarafından kaleme alınan ve içerisinde söz konusu çalışanın birlikte çalıştığı 10 farklı müşteriden de yorumun yer aldığı iddia edilen yazıda çalışanın müşterilerin beklentilerine doğru zaman ve şekilde yanıt veremediği ifade edildi. Öte yandan çalışanın işe giriş esnasında verdiği yanıltıcı bilgiler ile aslında olması gerektiği yetkinliklere sahip olmadığı, kendisine verilen görevleri yerine getiremediği ve şirket hakkında karalayıcı söylemlerde bulunduğu ifade edildi.

Olumsuz referans mektubunun internette yayılması ile ilgili kullanıcılar ikiye bölündü.

Çalışanı ifşa etmek gizliliğe uygun değil

İşveren tarafından yayınlanan negatif referans mektubunun haksız olduğunu savunan kullanıcılar çalışanın kimlik bilgilerinin açıkça yazıldığı bu mektupta çalışanın ifşa edildiğini ve kişisel haklarının zedelendiğini ileri sürdü. Çalışanın performansının yetersiz olmasının işveren sorumluluğunda olduğunu düşünenlerse, bunun yolunun kişinin derhal işten çıkarılması olduğu ve ifşa edilmesinin yanlış olduğunu savundu. Öte yandan söz konusu mektupta müşteri ve proje isimlerinin de açıkça yer almasının da şirket açısından doğru bir imaj yaratmadığı görüşünü savunuldu.

Negatif referans yurt dışında yaygın

Bazı kullanıcılar ise işvereni haklı bularak yurt dışında benzer örnekler olduğunu kaydetti. Kullanıcılar nasıl ki firmaların google yorumlarından internet aramalarında olumsuz referansları görüntülenebiliyorsa çalışanların da gayri etik davranışlarının internette aratıldığında bulunabilmesinin normal olduğunu savundu. İşveren tarafını haklı bulan pek çok yorumda ise son zamanlarda iş hayatında yaşanan ahlaki erozyona dikkat çekildi. Adayların işe giriş esnasında yanlış beyan verdikleri ve sorumlu oldukları alanlarla ilgili yeterince verimli çalışmadıkları belirtildi.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu