İş Dünyası

Esnek Çalışma Olmayınca İşten Ayrılıyorlar

Pandemi sonrasında değişen çalışma düzeninde, işten ayrılma gerekçelerine bir yenisi daha eklendi: "Esnek çalışma yoksa işten ayrılırım."

Pandemiyle birlikte çalışma hayatında derin kırılmalarla birlikte yenilikler oluştu. Esnek çalışma modeli çalışma hayatındaki en önemli uygulama oldu. Yeni normale geçişle birlikte, çalışanlar esnek çalışma modelini uygulamayan işletmelere soğuk yaklaşıyor.

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY’ın (Ernst & Young) 16 ülkeden 16 binden fazla çalışanın görüşünü alarak hazırladığı araştırmaya göre; çalışanların %54’ü pandemi sonrası çalışma düzeninde esneklik sağlanmamasını işten ayrılma nedeni olarak görüyor.

EY, 2021 Global Çalışan Araştırması çalışanların pandemi dönemindeki deneyimleri ve pandemi sonrası yeni normalde çalışma düzenine ilişkin beklentilerini ortaya koydu. Araştırma, çalışanlar için esnek çalışma modellerinin önem kazandığına işaret ediyor.

Farklı seviyelerde görev alan 21 – 65 yaş grubu ile 65 yaş üstü çalışanları kapsayan araştırma, bu alanda dünya genelinde yapılan en geniş kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliği taşıyor. Anket katılımcılarının yarısından fazlasını Y kuşağı oluşturuyor.

Ankete katılan çalışanların yarısından fazlası (%54) pandemi sonrası çalışma modelinde nerede ve ne zaman çalışacaklarına ilişkin bazı esneklikler sağlanmaması halinde işten ayrılmayı değerlendireceklerini belirtiyor.

Çalışan haftada 2-3 gün uzaktan çalışmak istiyor

Araştırma sonuçlarına göre; her 10 çalışandan 9’u nerede ve ne zaman çalışacaklarında ilişkin esneklik sağlanmasını istiyor.

Seçme hakkı sunulması halinde çalışanların %54’ü ne zaman çalışacaklarına ilişkin esnekliği tercih edeceğini ifade ediyor. %40’ı ise nerede çalışacağına dair esneklik sağlanmasını istiyor.

Araştırma; çalışanların pandemi sonrasında ortalama olarak 2-3 gün uzaktan çalışmak istediklerine işaret ediyor. Çalışanların %22’si ülkelerinde pandemi kısıtlamaları kaldırıldığında tam zamanlı olarak ofisten çalışmak istediğini ifade ederken, %33’ü haftalık çalışma saatlerinin kısaltılmasını istiyor. Çalışanların %67’si üretkenliğin lokasyondan bağımsız olarak doğru şekilde ölçülebileceğini düşünüyor.

Y kuşağının iş değiştirme eğilimi yüksek

Araştırma sonuçlarına göre; iş değiştirmelerin görülme ihtimali en yüksek meslekler teknoloji ve finans alanlarındaki yönetim ve liderlik rolleri ile hasta bakıcılık. Mevcut işlerinde kalma ihtimalleri en yüksek olanlar ise 1946-1964 arasında doğan ‘Baby Boomers’ kuşağı, aynı işte 10 yıldan fazla süredir çalışanlar ile kamu ve eğitim sektörü çalışanlarından oluşuyor.

Bununla birlikte araştırma işten ayrılmaya yönelik tercihlerin yaş gruplarına göre değişiklik gösterdiğini ortaya koyuyor. Y kuşağının işten ayrılma ihtimalinin Baby Boomers kuşağına göre iki kat fazla olduğu belirtiliyor. Öte yandan daha esnek çalışma modellerine geçmek üzere iş değiştirmeye yönelik eğilimdeki artışa rağmen, araştırma katılımcılarının %76’sı mevcut işinden memnun olduğunu belirtiyor. %96’sı da gelecek 12 aylık dönemde mevcut işinde devam etmeyi planladığını söylüyor.

Esnek çalışma düzeni işgücü stratejisinin merkezinde

EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Bölüm Başkanı Gökhan Gümüşlü, araştırma sonuçları ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Çalışanların mevcut ekonomik ortamda iş değiştirmeye yönelik istekli olmaları ezber bozan bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Covid-19 pandemisi, esnekliğin hem çalışanlar hem de işverenler için faydalı olabileceğini gösterdi. Esnek çalışmanın yeni yetenek kazanımı ve mevcut yeteneklerin muhafaza edilmesinde en önemli faktör haline geldiğini gözlemliyoruz. Yeteneği şu an ve yeni normalde muhafaza etmek isteyen işverenlerin esnek çalışma düzenini yetenek stratejilerinin merkezine yerleştirmeleri gerekiyor.”

Araştırma aynı zamanda çalışanların pandemi dönemindeki uzaktan çalışma deneyimleri ile ilgili bulgular da içeriyor. Çalışanların yaklaşık yarısı (%48) kurum kültürünün pandemi döneminde gelişme kaydettiğini ifade ediyor. Bununla birlikte çalışanların %61’i şirketlerinin ofisten çalışma için aşıyı ön koşul haline getirmesini istiyor.

Araştırmada, esnek çalışmanın yaygınlaşması ile hem ev hem de ofiste teknolojiye olan talepte artış görüldüğünü vurgulanıyor. Çalışanların %64’ü ofiste kullanılan teknolojinin iyileştirilmesini, %48’i evde kullanılan ekipmanların yenilenmesini ve %47’si de evde kullanılan internet ve telefon için fatura giderlerine destek talep ediyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu