İş Dünyası

Genç Bankacıları Kaçırmamak İçin 20 Bin Dolar Bonus

Bankacılık devleri genç çalışanlarını elde tutabilmek için özel imkanlar sunmaya başladı. Bazı bankalar genç çalışanlarına 20 bin dolar bonus sundu.

Son 10 yıldır banka çalışanlarının çalışma şartlarındaki zorluklar sık sık gündeme geliyordu. Dünya genelinde bankacılık sektöründe yaşanan büyüme, teknolojik gelişim, iş yükü artışı ve uzun çalışma süreleri ile birlikte özellikle genç çalışanlarda şikayetler artmaya başladı. Büyük bankalar genç çalışanlarını elde tutabilmek için özel imkanlar sunmaya başladı.

JPMorgan, UBS, Credit Suisse, Bank of America gibi bankacılık devlerinin çalışma koşullarından dolayı mutsuz olan genç çalışanları için sunduğu özel imkanlar sektörde dikkat çekici düzeye ulaştı. Credit Suisse ise genç çalışanlarına bir kereye mahsus olmak üzere 20 bin dolarlık bonus ödemesi sundu. Bank of America analistlerin ve müdür yardımcılarının maaşlarını 25 bin dolara kadar artırdı. Moelis & Co, Houlihan Lokey ve William Blair gibi daha küçük bankalar da finansal teşvikler sundu ve Jefferies 1,100 analistine Peloton bisikletlerine üyelik hediye etti.

Son 10 yıldır çalışma şartları ağırlaştı 

Genç bankacıların zor hayatı geçtiğimiz 10 yıl boyunca çeşitli dönemlerde gündeme geldi. Özellikle de Bank of America’da staj yapan Moritz Erhardt’ın 2013 yılındaki ölümü, çalışma saatlerine yeni kısıtlamalar getirilmesine yol açtı.

Ancak geçtiğimiz mart ayında Goldman Sachs’ın 13 analistinin çarpıcı açıklamaları gözleri yeniden sektöre çevirdi. Goldman analistleri haftada 100 saat çalıştıklarını, zihin sağlıklarının bozulduğunu söyledi. Bankalar ise bu duruma genç çalışanlarına özel imkanlar ve daha yüksek maaşlarla karşılık verdi.

Aynı zamanda giderek daha fazla genç bankacının sektörden ayrılmasını engellemek için, bankalar eşi benzer görülmemiş bir hızla işe alıma başladılar. Pandemi sürecinde evden çalışma uygulamasının bu durumu hızlandırdığı düşünülüyor. Genç çalışanlar karantina uygulamaları nedeniyle yalnız hissederken, patronlarının baskısının artmasından şikayetçi oldu. Yeni jenerasyon bankacılar iş verenleriyle ilgili sorunlarını ortaya koymak için sosyal medya sitelerine ve online forumlara yöneldi.

Hem JPMorgan hem de UBS çalışanlarının zihinsel sağlığını iyileştirmek ve gereksiz iş yükünden uzaklaştırmak için bir dizi önlem aldı. JPMorgan analistlerini ve çalışanlarını memnun etmek için küresel çapta 190 kişiyi daha işe alma sözü verdi. Ancak banka, genç çalışanların maaşlarını yükseltme konusunda rakiplerinin adımlarını izlemedi. Bankanın üst düzey yöneticilerin 20 Nisan’da gerçekleşen bir toplantıda maaş zammının yanlış mesaj vereceğini savundu. Ancak İsviçre bankası UBS şimdi kariyer basamaklarını henüz tırmanmaya başlamış olan analistlerine bonus ödemeleri yapmaya başladı.

20 Bin dolar bonus

Goldman Sachs analistlerinin yorumları ise özellikle bankayı zor durumda bırakan bir medya fırtınası yarattı. Bankanın CEO’su David Solomon daha fazla analisti işe alma sözü verirken, genç bankacıların hafta sonu tatili yapabileceğini açıkladı. Credit Suisse ise genç çalışanlarına bir kereye mahsus olmak üzere 20 bin dolarlık bonus ödemesi sundu. Bank of America analistlerin ve müdür yardımcılarının maaşlarını 25 bin dolara kadar artırdı.

Moelis & Co, Houlihan Lokey ve William Blair gibi daha küçük bankalar da finansal teşvikler sundu ve Jefferies 1,100 analistine Peloton bisikletlerine üyelik hediye etti. Bir ABD yatırım bankası çalışanı, “Fazladan para vermek genç bankacıların kaçışını engellemeyecek, sadece erteleyecek” dedi. Açıklamasının devamında, “Bu hayat değiştirecek miktarda bir para değil ancak insanların durup düşünmesini sağlayabilir” ifadesini kullandı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu