Güvenlik Kamerasına O Hareketi Yapmak İşten Atılma Sebebi

İstanbul’da bir fabrikada çalışan D.H. iş yerinde bulunan kameraya bakarak küfürlü el hareketi yaptı.İşveren de, kamera görüntülerine dayanarak 3 yıllık çalışanı olan D.H.’yi tazminatsız bir şekilde işten attı. D.H., iş verenini mahkemeye vererek tazminat talep etti. Yerel mahkeme işçilik alacaklarının ödenmesi yönünde karar verdi. Bunun üzerine iş veren davayı temyize götürdü.

YARGITAY: “BU İŞVERENE HAKARET”

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.Yargıtay, dosyadaki belge ve bilgilerden, güvenlik kamerası kayıtlarından; davacı işçinin, işyeri güvenlik kamerasına yönelerek sinkaf anlamına gelen el hareketi yaptığının sabit olduğunu ve bu hareketin doğrudan doğruya işverene hakaret niteliğinde olduğuna karar verdi.

HAKLI FESİH NEDENİ SAYDI

Yerel Mahkeme’nin verdiği kararı bozan Yargıtay, işyerlerinde bulunan güvenlik kameralarına yönelerek sinkaf anlamına gelen el hareketi yapan çalışanın yaptığı hareket nedeniyle işten haklı fesih yapılarak atılmasının doğru olduğuna hükmetti.D.H.’nin bu hareketinin doğrudan “işverene hakaret” olarak yorumlanması gerektiğini belirten Yargıtay’ın bozma kararı sonrası, güvenlik kameralarına yönelik yapılacak hareketlere çalışanların daha dikkatli olması gerekecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı