İş Dünyası

Hibrit Çalışma Modelinde Yöneticilerin İhtiyacı Olan 4 Yetenek

Kalıcı olarak hibrit çalışma modeline geçen şirketlerin artık hibrit liderlere ihtiyacı var. Hibrit çalışma modelinde başarıyı yakalamak için yöneticilerin sahip olması gereken 4 yetenek.

Şirketler bir bir kalıcı olarak hibrit çalışma modeline geçtiklerini duyuruyor. Bir yönetici için hibrit çalışma  modeli, bazıları ofiste, bazıları ise evde çalışan çalışanları kontrol altında tutup aynı hedefe ilerletmek demek. Bu nedenle, yöneticilerin zaten mevcut iş yüklerinin yanı sıra hem ofis tabanlı hem de sanal ortamları kapsayan ek bir dizi yönetim becerisini kazanmasına ihtiyaç var.

Ancak çalışanlar aynı çalışanlar olsa da unutulmamalıdır ki; sanal ortamda uygulanan liderlik becerileri, yüz yüze durumlarda ihtiyaç duyduğumuz becerilerden oldukça farklıdır. Yöneticiler online iş ortamlarında ve online toplantılarda çalışanları beden dilini okuma lüksüne sahip değil. Geleceğin işgücüne liderlik etmek için yöneticilerin sahip olması gereken 4 temel beceri şunlardır.

1- Hibrit İletişim Becerisine Sahip Olun

Uzaktan çalışma modellerinde ekibin en büyük problemi, uzun, sık sık ve gereksiz online toplantılarsıe. Oysa hibrit bir lider ekibini doğru zamanda bir araya getirmeli ve gereksiz toplantılardan kaçınmalıdır. İletişim dilini takip etmeli yeri geldiğinde anlık mesajlaşma yeri geldiğinde online toplantı seçeneklerini en verimli şekilde kullanmalıdır. Üstelik iletişim kanallarını ve uygulamaları da doğru seçmelidir.

2- Takıma Özgürlük Alanı Bırakın

Evde çalışanların, ofisteki ekip üyeleri ile aynı anda çalışmaya başlamaları gibi körü körüne saatlere bağlı kalmak hibrit modelin doğasına aykırıdır. Hibrit çalışma modelinde başarı yakalayan ekiplerin liderleri, çalışanlarına yeterli özgürlüğü tanıdıkları için hedeflerine ulaşabildiler. Özgürlükleri verirken dikkat edilmesi gereke unsurlar ise;

Beklentiler konusunda net olmak. Ekiplere veya çalışanlara projeleri devretme. İşin nasıl gittiğini değerlendirmek için check-in noktaları üzerinde anlaşmak. Teslim tarihlerini açıkça belirtmek. Sürekli bir hesap verebilirlik kültürü geliştirmek.

3- Proaktif İletişim Kurun

Bu beceriye sahip bir lider, ekibiyle iletişim halinde kalması gerektiğini bilir ve her ekip üyesinin bireysel yönetim gereksinimlerini dikkate alır. Hibrit liderin, ekibinin üzerinde çalıştığı konulardan haberdar olma konusunda proaktif olması gerekir.

4- Muğlaklık Bırakmayın

Bu alanda yetenekli liderler, bütün konuları kesinleştirdi. Belirsizliğe yer bırakmadan ve kafa karıştırıcı olmadan, hiçbir ifadeyi muğlak bırakmadan iletişim kurmalıdır.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu