İşsiz Anneler İçin Yeni Bir Fırsat: İşte Anne Projesi

İŞKUR 'İşte Anne Projesi' ile 15 yaşına kadar çocuğu olan ve çalışmayan annelere eğitim süresi boyunca 2 bin 400 lira vereceğini duyurdu. Peki başvuru şartları neler?

İŞKURişte anneler projesi” ile işsiz olup da çalışmak isteyen annelere günlük 80 lira harçlık ödeyeceğini duyurdu. İşsiz annelerin işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde günlük 80 lira, aylık da 2 bin 400 lira devlet desteği alacağını duyuran İŞKUR, programlar en az 3, en çok 6 ay sürdüğünü açıkladı. İş başı eğitim süresi boyunca anneye kreş parasının da ödeneceği belirtildi.

İşte Anneler Projesi için başvuru şartları neler?

Başlatılacak ‘İşte Anne Projesi’ ile 15 yaşına kadar çocuğu olan ve çalışmayan kadınlar, İŞKUR’un işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde günlük 80 lira, aylık da 2 bin 400 lira devlet desteği alacak. Programlar en az 3, en çok 6 ay sürecek. Bu süre içinde anneye kreş parası da ödenecek.

Projeden, sadece 15 yaş dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabileceği ancak çocuğun, proje devam ederken 15 yaşını tamamlamasının annenin projeden yararlanmasına engel teşkil etmediği vurgulandı. Öte yandan evlat edinen kadınların da projeden yararlanabileceği açıklandı.

İşte destekten yararlanmak için gerekli şartlar;

  • 0-15 yaş arası çocuğu olan anne olmak,
  • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,
  • İşverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak,
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmamak,
  • Desteğe başvurulduğundan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak,
  • Desteğe başvurulduğu tarihten önceki son 1 ayda emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak,
  • İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak.

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı