İş Dünyası

Kanada’da İş Gücü İhtiyacı: 731 bin 900 Eleman Açığı Var

Kanada'da yapılan son araştırmalar, iş gücü ihtiyacının ülke genelinde giderek arttığını gösterdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kanada İstatistik Kurumu ve Kanada İş Geliştirme Bankası (BDC) tarafından ayrı ayrı yapılan araştırmalar, tüm sektörlerde iş gücü ihtiyacının had safhada olduğunu ortaya koydu.

Kanada İstatistik Kurumu’nun araştırmasına göre, 2021’in ikinci çeyreğinde 731 bin 900 eleman açığı saptandı. Araştırmada, bu açığın tüm eyaletlerde görülebileceği belirtilirken, en büyük eleman ihtiyacının Quebec, Ontario ve British Columbia eyaletlerinde olduğu kaydedildi.

BDC tarafından gerçekleştirilen yeni araştırmada da Kanadalı işletmelerin %64’ünün iş gücü sıkıntısı nedeniyle büyümelerini sınırladığı belirtildi.

En yoğun eleman ihtiyacı sağlık sektöründe

Araştırmalar, ülkedeki en büyük eleman açığının sağlık sektöründe olduğunu gösterdi.

hastane calisanlari

Kanada İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre, 2020’nin son çeyreğinde sağlık ve sosyal yardım alanındaki iş gücü ihtiyacı %56,9 artarak 100 bin 300 sayısıyla rekor seviyeye ulaştı.

Hizmet sektörü ikinci sırada

Kanada genelinde konaklama ve yemek hizmetlerinin de içinde bulunduğu hizmet sektörü, 89 bin 100 kişi ile ülkede en fazla eleman açığının bulunduğu ikinci sektör oldu.

otel calisanlari

BDC’nin baş ekonomisti Pierre Cleroux, CTV’ye yaptığı değerlendirmede, pandeminin Kanada’da iş gücü sıkıntısı yaratmadığını, sadece mevcut bir sorunu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Temel sorunun demografi olduğunu ifade eden Cleroux, “Bugün Kanadalıların %16’sı 65 yaşın üzerinde. Önümüzdeki 5 yıl içinde birçok Kanadalı emekli olacak. Buna karşın pek çok genç iş piyasasına girmiyor. Sorun tam da burada” dedi.

Sanayi, imalat ve perakende sektöründe ihtiyaç tavan yaptı

Kanada ekonomisinin bel kemiği sektörlerinden sanayi ve imalat sektörlerindeki eleman ihtiyacı da Kovid-19 salgını sonrası tavan yaptı.

fabrika iscisi

Kanada İstatistik Kurumu’nun araştırmasına göre, perakende sektöründeki eleman ihtiyacı 84 bin 300, imalat ve sanayi sektöründeki ihtiyaç ise 65 bin 900 oldu.

Tır sürücüsü açığı sürüyor

Bu arada araştırmalar, Kanada genelinde 2021 yılının ikinci çeyreğindeki tır sürücüsü açığının 18 bin olduğunu gösterdi.

tir soforu

Araştırmada, “Kamyonculuk ve lojistik, perakende ve toptan ticaretten, inşaat ve tarıma, ormancılık ve madencilikten daha başka sektörlere kadar kilit ekonomik sektörleri destekliyor. Bir gerçek var ki, sürücü açığını kapatmak ne kadar uzun sürerse, tam ekonomik iyileşme de o kadar uzun sürer.” görüşüne yer verildi.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu