İş Dünyası

Nitelikli İnsan Kaynağı İçin Eğitim Atılımı Şart

İş dünyasının nitelikli insan kaynağı bulma zorluğuyla karşı karşıya olduğunu söyleyen TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, Türkiye'nin genç nüfus avantajını kullanmak için eğitimde radikal bir atılıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, dünya genelinde nitelikli iş gücü elde etmek için küresel bir rekabetin hüküm sürdüğünü ifade etti. Ülkede nitelikli çalışan bulmanın zorluğunu en önemli sorunlardan biri olarak gören Turan, genç nüfus avantajını lehlerine çevirmek için eğitimde atılımın şart olduğunu vurguladı. TÜSİAD ile OECD işbirliğinde düzenlenen konferansta, PISA 2022 sonuçlarının ekonomik kalkınma ve iş hayatının geleceği için önemine dikkat çekildi.

Turan: Yeni Nesiller İçin Analitik Düşünce ve Yetkinlik Odaklı Eğitim Şart

Orhan Turan, eğitimin ülkenin ekonomik ve sosyal refahındaki kilit faktör olduğunu belirterek, iş dünyasının yeni müfredat değişikliğinden, PISA’nın işaret ettiği alanlarda ve 21. yüzyılın gerektirdiği yetkinlikleri kazandırmaya odaklı olarak hazırlanmasını beklediklerini ifade etti. Erken yaşlardan itibaren analitik düşünceye dayanan, bilişsel, sosyal ve dijital becerilere sahip, yaratıcı ve hayat boyu öğrenme becerisine sahip bireyler yetiştirmenin önemine vurgu yaptı.

Yeşil Büyüme İçin Politikalar Önemli

OECD İstanbul Merkezi Başkanı Achraf Bouali, yeşil büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın önünü açacak politikaların uygulanmasının önemine dikkat çekti. OECD’nin, ülkelerin yeşil teknolojileri geliştirmesini, uygulamasını ve yaygınlaştırmasını destekleyerek adil yeşil geçiş için ekonomiyi kapsayan bir yaklaşımı teşvik ettiğini belirten Bouali, gençleri ve çalışanları doğru becerilerle güçlendirmenin gerekliliğine vurgu yaparak, OECD İstanbul Merkezi’nin küresel ilişkiler stratejisinin uygulanmasına katkı sağlamayı amaçladığını ifade etti.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu