Niteliksiz Erkeklerin Yönetici Olmasının Sebepleri

Psikolog ve yazar Tomas Chamorro-Premuzic yeni yazdığı kitabında, yönetici olmak için gerekli olan niteliklere sahip olmamalarına rağmen yönetici olabilen erkekleri derinlemesine inceledi. İşte yazara göre sebepleri.

Why So Many Incompetent Men Become Leaders isimli kitabında, kadınların üst düzey pozisyonlara çok zor gelmesinin ve bu pozisyonları genelde erkeklerin işgal etmesinin sebebini toplum olarak, erkeklerde yetersizliği seviyoruz olarak açıklıyor.

İş dünyasında yönetici seçerken önderlik edebilme yeteneği yerine öz güvenin ön planda tutulduğunu söyleyen Tomas yönetici seçmekteki en büyük ikinci yanlışın mütevazılık yerine karizmaya odaklanmak olduğunu söylüyor. İnsanların mütevazılığı övmesine rağmen; eğlenceli, çekici, komik ve karizmatik erkekleri yönetici olarak tercih edildiğini belirtiyor.

Tomas, üçüncü ve belki de en endişe verici durumum, narsistik eğilimleri olan liderlere hayranlık duymak olduğunu söylüyor. Kişi kişisel hedeflerini gerçekleştirmeye odaklı olduğunda  ya da kendini beğenmiş tavırlar sergilediğinde onları dışlamak yerine  insanlarda ‘Vay be, bu kişi liderlik için yaratılmış’ düşüncesinin oluştuğunu söylüyor.

Tomas, kişilik üzerine yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre bahsedilen kötü özelliklerin erkeklerde daha yaygın olduğunu belirip, bu durumun yetersiz erkek liderlerin yaygınlaşmasına neden olduğunu öne sürüyor.

 İnsan Kaynaklarının temel hatası

İnsan Kaynakları departmanının genellikle şirketteki  üst düzey yöneticiler gibi kısa vadeli hedefler üzerine odaklandığını ifade eden Tomas,  ‘Bu kişi beni iyi gösterir’ ya da ‘Sorunu hızlıca çözer’ hatta gibi düşüncelerle hatalı kararlar verdiğini iddia etti.

Ayrıca yöneticilerin altlarında çalışan kişiler üzerinde nasıl bir etki bırakacaklarına göre değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Tomas, buna rağmen terfilerin genellikle üst düzey yöneticilerin hayatını ne kadar kolaylaştırıp, zorlaştırdıklarına bakılarak karar verildiğinin altını çizdi.

Etiketler

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı