İş Dünyası

Şirketlerde Kira Göçü Akımı

Büyükşehirlerde kira fiyatlarının artışı nedeniyle pek çok şirket lokasyonlarını görece daha ucuz bölgelere taşıyor.

Ekonomik belirsizliklerle dolu 2023 yılını karşılamaya hazırlanan şirketler, 2022 yılının son döneminde stratejilerini ve maliyet kalemlerini yeniden gözden geçirmeye başladı. Uzaktan çalışma sisteminin son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlamasıyla kira ve benzeri giderlerini azaltma yoluna giden şirketler evden çalışma sistemini yaygınlaştırarak operasyonlarını şehirden daha uzak bölgelere taşıyor.

Bloomberg HT’nin haberine göre; konuyla ilgili konuşan insan kaynakları yöneticileri şirketlerin kiraların daha ucuz olduğu ofislerin tutulması veya ortak çalışma alanlarının kiralanması yönünde çözümler ürettiğini belirtti. Bazı şirketlerin tek büyük bir merkez ofis yerine belirlediği stratejik bölgelerde küçük ofisler açarak operasyonel maliyetlerini azaltmayı hedeflediğinin altı çizilirken, uzun vadede şirketlerin şehir dışına çıkışının yaygınlaşmasıyla yeni yerleşim bölgelerinin oluşabileceği ve hatta şirket ve çalışan sayılarına bağlı olarak taşınan şirketlerin yeni taşındıkları yerlerin kira fiyatlarına dahi etki edebileceğine vurgu yapıldı.

İşe alımlar nasıl etkileniyor?

Önceleri işe alım aşamasında oldukça önemli olan lokasyon şartının şimdilerde önemini yitirdiğine değinen profesyoneller bazı şirketlerin pilot olarak seçtikleri departmanlarında farklı lokasyonlarda çalışanları istihdam ettiğini söyledi. Öte yandan şirketleri farklı şehirlerde ikamet eden çalışan aramaya iten nedenlerden biri de yetenek havuzlarının daralması. Zira şirketler çok daha fazla sayıda kalifiye personele ulaşmak için farklı şehirlerde ikamet eden adayları da değerlendirmeye alarak uzaktan çalışma sistemi ile şirkete dahil ediyorlar.

Kaynak

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu