İş Dünyası

Yargıtay’dan Çalışana İhbar Tazminatı Şoku

Çalışanın 'ihbar tazminatı' konusunda Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. Çalışan haklı da olsa ihbar tazminatı alamayacak.

Yargıtay çalışanın haklı da olsa ihbar tazminatı alamayacağına hükmetti. Çalışma hayatını yakından ilgilendiren bu karar, milyonlarca çalışanın ihbar tazminatından mahrum olacağı anlamına geliyor.

Yargıtay 9. Hukuk Mahkemesi, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Mahkeme, iş akdini fesheden işçinin haklı nedenle de olsa ihbar tazminatı talep edemeyeceğine hükmetti.

Çalışanları yakından ilgilendiren konuyla ilgili davanın gelişiminde şunlar yaşandı:

İşveren kıdem ve ihbar tazminatını ödemedi

Primlerinin ödenmediğini ve maaşının resmiyette aldığı ücretin altında gösterilmesini gerekçe gösteren satış elemanı istifa etti. İstifasının ardından kıdem ve ihbar tazminatı talep eden satış elemanına, işverenden olumsuz cevap geldi.

Satış elemanı İş Mahkemesi’ne giderek tazminat ve işçilik alacaklarının ödenmediğini ileri sürerek bayram tatili ücreti, fazla çalışma ücreti ve hafta tatili ücreti alacağını talep etti. Davalı işveren ise davacının işe izinsiz ve mazeretsiz olarak gelmemesi sebebi ile hakkında tutanak tutulduğunu, iş akdinin haklı sebeple feshedildiğini, davacının herhangi bir alacağının bulunmadığını savunarak, davanın reddini istedi.

Bilirkişi raporu doğrultusunda karar veren Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı avukatı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı.

İşçi haklı da olsa ihbar tazminatı alamaz

Yargıtay kararında; davacının, primlerin ödenmesini ve sigortasının gerçek ücret üzerinden yapılmasını istediğini, kabul edilmediği hatırlatıldı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davacının tespit edilen ücretine göre sigorta primlerinin kendisine ödenen ücretten gösterilmediği ve davacının iş akdini bu nedenle haklı nedenle feshettiği anlaşılmıştır.

Davacının aldığı ücretin sigorta kayıtlarına yansıtılmaması 4857 sayılı Yasanın 24/II-e hükmü gereği işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle fesih imkanı verir. Ancak haklı nedenle dahi olsa iş akdini fesheden taraf ihbar tazminatı talep edemeyeceğinden, davacının ihbar tazminatı talebinin reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu