İş Dünyası

Yöneticilerin Kariyerini Parlatacak 4 İpucu

Uluslararası head hunter uzmanı, yöneticilerin kariyerini parlatacak 4 ipucunu paylaştı. 

Yönetici seviyesinde bir iş bulmak uzun bir sürece yayılabilir. Kariyerinizde ilerledikçe, rolünüze, maaşınıza ve kariyer hedeflerinize uygun bir pozisyonda bir iş bulmak zorlaşır.  İş dünyasının mevcut hali ise yönetici pozisyonundaki rekabeti daha zorlu bir hale getirdi. İş ilanlarını takip ederek genellikle yönetici pozisyonunda iş bulmak zordur. Yönetici pozisyonları aslında “gizli iş piyasasının” bir parçasıdır ve nadiren iş ilanlarına yansır.  Yöneticilik alanında iş ihtiyacının büyük bir bölümü network ve yetenek avcıları ile doldurulmaktadır. Peki o zaman bir ‘yetenek avcısının’ dikkatini nasıl çekersiniz? Yetenek avcısı Elisette Carlson, yönetici arama uzmanlarının radarına takılmaya yardımcı olabilecek 9 ipucunu takipçileri ile paylaştı.

Yetenek Avcıları İle Bağlantı Kurun

Öncelikle yetenek avcısı şirketleri tanıyın ve sizin için faydalı olabilecekleri hedefleyin. Hedeflediğiniz yetenek avcılarının hangi uygulama alanlarıyla tanındıklarını ve uzmanlaştıklarını anlayın. Ardından, firma içinde sizin uzmanı olduğunuz yöneticilik alanıyla ilgili uzmanla bağlantı kurun. Carlsonbu konu ile ilgili “Her zaman başarılı insanları tanımak isterim ve bu nedenle özgeçmişinizi veri tabanımıza eklerim” ifadelerine yer veriyor.

Linkedin Profilinize Özen Gösterin

Linkedin profilinizin güncel olduğundan ve fotoğrafınızdan yeteneklerinize tamamen profesyonel göründüğünden emin olun. İşverenlerin yüz 75’inden fazlası Linkedin üzerinden yönetici adaylarına ulaşıyor. Eğer özgeçmiş bir işe alım uzmanına çekici gelmiyorsa, özgeçmişiniz güncellenmediyse veya sosyal medya profiliniz olumsuz ışık saçıyorsa, bir işe alım uzmanı size daha fazla zaman ayırmaz ve büyük bir fırsatı kaçırabilirsiniz.

Başarı Öykünüze Yer Verin

Yetenek avcıları en çok sonuçlarla ilgilenir. Bu nedenle bir başvuru esnasında uzun bir biyografi yazısı yerine, kariyerinizde başarı öyküsü olarak anlatabileceğiniz bir vakayı anlatmak daha faydalı olacaktır. Bir yönetici olarak birlikte çalıştığınız ekip arkadaşlarınıza nasıl fayda sağladığınızı en iyi şekilde anlatmaya dikkat edin. Ayrıca STAR metodunu dikkat edin. STAR 4 temel kavramın kısaltmasıdır. Situation (Durum), Task (Görev), Action (Eylem), Result (Sonuç).

Sosyal Becerilerle Öne Çıkın

Bugünün iş dünyasında özellikle liderlik pozisyonlarında sosyal ve insani becerilerin oldukça önemli. Yetenek avcıları iletişim, liderlik, takım çalışması, kişilerarası beceriler ve nasıl uyum sağladığınız gibi konulara gerçekten önem verirler. Esnekliği, empatiyi, çeşitliliği ve kapsayıcılığı benimseyen adaylar her zaman öne çıkarlar.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu