Esnek Yan Haklar Nedir? Tüm Bilinmesi Gerekenler

Esnek yan haklar programı ile şirketler çalışanlarına seçme özgürlüğü sunuyor.

Yetenek piyasasındaki daralma ile birlikte şirketlerin çalışan bağlılığı uygulamalarına yaptığı yatırımlar da artıyor.  Çalışan bağlılığı ve memnuniyeti oluşturma noktasında uzun zamandır uygulamada olan fonksiyonlardan biri olan esnek yan haklar uygulaması ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bir araya topladık. Esnek yan haklar nedir? Kurumlar neden esnek yan haklar programına ihtiyaç duyuyor? Esnek yan haklar programa şirketin başarısına nasıl katkı sağlıyor? Tüm soruların yanıtlarını derledik;

Esnek yan haklar nedir?

Bilindiği gibi şirketlerin çalışanlarına verdiği ücret ve menfaatler 2 başlık altında toplanıyor. Nakdi yardımlar ve ayni yardımlar.  Esnek yan haklar uygulaması çalışanların özel sağlık sigortası, yemek, araç vb. yan haklarını istedikleri şekilde değiştirmelerini sağlayan sisteme deniyor.

Şirketler neden esnek yan haklar programına ihtiyaç duyuyor?

Günümüzde şirketlerde farklı jenerasyonlar bir arada çalışıyorlar. Jenerasyonlar arasındaki farklılıklara ek olarak farklı yaş ve cinsiyetlere ve hatta medeni durumlarına göre bile çalışanların beklentileri değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin eşinin çalıştığı şirketten özel sağlık sigortası faydası almış olan bir çalışan için o iş yerindeki özel sağlık sigortası hizmeti anlam ifade etmiyor. Yada kendi özel aracı olan bir çalışan kendisine hak olarak verilmiş şirket aracı yerine bu tutarı nakit olarak şirketten alabiliyor.

Esnek yan haklar programı nasıl kurgulanmalı?

Esnek yan haklar programı kurgusunda öncelikle farklı segmentteki çalışanlar için nominal düzeyde ayrılan bütçeler çıkartılıyor. Söz konusu bütçelerin esneklikleri oluşturulduktan sonra şirket içerisindeki farklı beklentiler göz önünde bulundurularak bir yan haklar kurgusu oluşturuluyor. Yan haklar kurgusunda hangi hakların kapsam içerisinde yer alacağı hangi hakların kapsam dışında kalacağı konu başlıkları belirleniyor.

Esnek yan haklar programı şirketlere ne gibi avantajlar sağlıyor?

Teknoloji ve iletişim kaynaklarının gelişmesiyle şirketlerin çalışanlarına sunduğu imkanlar artık eskisi gibi gizli kalmıyor. Çalışanlar gerek yakın sosyal çevreleriyle, gerek aynı sektördeki meslektaşlarıyla, gerekse de isimsiz olarak sosyal medya platformlarında şirketlerinin kendilerine sunduğu tüm imkanları, olumlu ve olumsuz düşüncelerini başkalarıyla paylaşıyorlar. Hal böyle olunca olumsuz uygulamalar gibi iyi uygulamalar da kısa sürede yayılıyor. Yetenekleri kendine çekmek ve çalışan bağlılığı uygulamalarını geliştirmek isteyen şirketler yan haklar uygulamalarıyla çalışanlarını hem motive etmiş oluyor hem de yetenek rekabetinde avantaj sağlamış oluyorlar.

Yemek, servis, sağlık sigortası gibi temel haklar dışında verilen esnek yan haklar, mevcut çalışanları olduğu kadar şirkete yeni başlayacak kişileri de olumlu yönde etkiliyor. Yan haklar arasında tercih yapabilme özgürlüğü, çalışanların kendini daha değerli hissetmesini sağlarken, kurumun çalışana, ne kadar çok önem verdiğini görmesine yardımcı oluyor.

Esnek yan haklar iletişimi

Şirketlerde hayata geçecek yan haklar uygulaması için planlanması gereken en önemli konulardan biri de söz konusu yeniliklerin çalışanlara nasıl anlatılacağı. Özellikle bu uygulamayı ilk kez hayata geçirecek şirketler için programın öncesi sonrası, çalışma hayatında getireceği yenilikler ve en önemlisi şirketin neden bu işe kalkıştığını ve çalışanların bu programla ulaştıkları faydaları doğru anlatmak programın hayata geçmesi kadar önem taşıyor.

Türkiye de birçok şirket uygulamayı çalışanlarına yeterince doğru anlatamadığı için bağlılık ve memnuniyet tarafında istediği sonuçları elde edemezken günlük çalışma koşuşturması içerisinde kimi çalışanlar ise ne yazık ki şirkette esnek yan haklar uygulaması olduğundan bile habersiz olabiliyor.

Kurumun birlikte çalıştığı ajans yardımıyla süreci anlatması, öncesinde bir iletişim kurgulaması, uygulamaya bir isim vermesi, uygulamanın detaylarını açıklayıcı broşür veya videolarla çalışanlara anlatması uygulamanın benimsenmesi ve çalışanlar tarafından doğru algılanması için oldukça önem taşıyor.

Çalışanların Motivasyonunu Arttıran Esnek Yan Haklar

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu