İşveren Markasıİnsan Kaynakları

İşten Çıkarma İletişimi En Büyük İhtiyaçlar Arasında

Şirketler sosyal medyada tepki çekmemek için işten çıkarma sürecinde daha iyi ve profesyonel iletişim kurmaya çabalıyor. İşten çıkarma iletişimi için birçok şirket danışmanlık alıyor. 

Bloomberg’in haberine göre son zamanlarda işten çıkarılma anlarındaki yöneticilerin konuşmalarını gizlice kaydederek sosyal medyada paylaşan eski çalışanlar birçok firmanın işveren markasına ağır zararlar verdi. Özellikle TikTok‘ta yayılan işten çıkarma akımından çekinen ve işveren markasına zarar vermek istemeyen şirketler, işten çıkarma süreçlerini iyileştirmeye yöneldi. İşten çıkarma yapacak şirketler, bu sürecin karşı tarafta en az olumsuz duygu uyandıracak şekilde sürdürmeyi amaçlıyor.

İşten çıkarma iletişimi konusunda uzmanlaşmış bir startup olan Onwards HR, müşteri tabanının geçen yıl %300 büyüdüğünü söylüyor. Onwards HR’ın kurucu ortağı ve CEO’su Sarah Rodehorst, danışanların sıklıkla sosyal medya tepkisi çekmeden nasıl işten çıkarma yapabileceklerini sorduklarını ifade etti.

İşten Çıkarma İletişimi Neden Önemli

Şirket içinde yaşanan iyi yönetilememiş işten çıkarmalar, diğer çalışanların da işten ayrılmak istemesini tetikleyebiliyor. İşveren değerlendirme sitesi Glassdoor Inc’e göre, büyük çaplı işten çıkarmaların ardından çalışanların morali oldukça düşüyor. Aynı zamanda firmanın itibarını olası adayların gözünde düşüyor. Yapılan araştırmalara göre kötü işten çıkarma deneyimleri viral olan şirketlere başvurularda belirgin oranda azalmalar gözlemleniyor. Ancak sosyal medyadan bağımsız olarak, işten çıkarma süreci her zaman dikkatle yürütülmesi gereken bir süreç.

Şirketlere işten çıkarma sürecini standartlaştırmak, kıdem tazminatı ödemelerini otomatikleştirmek ve İK, hukuk ve finans ekipleri arasında daha sorunsuz bir işbirliği sağlamak oldukça önemli bir konudur. İşten çıkarılan kişilerle nasıl zor konuşmalar yapılacağı konusunda eğitimler verilmeli, işten çıkarılan her çalışana soru sormak için yöneticileriyle görüşme fırsatı vermek de karşılıklı iletişim için oldukça önem kazanıyor.

 

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu