Arşiv

15 Yıldır Çalışmadan Maaş Alan Personel Zam İçin Dava Açtı

İngiltere'de 15 yıldır hastalık izninde maaş almaya devam eden çalışan, maaşını az bulduğu gerekçesiyle şirketine dava açtı.

İngiltere’de 2000 yılında IBM’de işe giren bir çalışan, 2008 yılında geçirdiği bir hastalık sebebiyle hastalık iznine ayrıldı. İngiltere’de yürürlükte olan yasaya göre engelli planındaki çalışanlara, iyileşene ya da emekli olana kadar kazancının yüzde 75’i şirket tarafından veriliyor. IBM çalışanı yasa kapsamında yıllardır hiç işe gitmeden şirketinden senede 54 bin 28 sterlin maaş alıyordu. Ancak kendisine verilen maaşı az bulan çalışan, 5 yıllık süreçte maaşına zam yapılmadığını ve tatil ikramiyesi almadığını belirterek IBM’i mahkemeye verdi.

Mahkemeye başvuran çalışanın başvurusu hakim Paul Housego tarafından reddetti. Zammın aktif işçilere yapılıp çalışmayan işçilere yapılmamasının bir fark olduğunu kabul eden Housego, “Benim görüşüme göre bu, engellilikten kaynaklanan bir sorun değil” dedi. Hakim, engelli planının sadece engelli bireylere sunulduğunu hatırlatarak diğer çalışanlarla karşılaştırılamayacağını belirtti.

Kaynak. Telegraph

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu