Arşiv

Almanya Yüzlerce Çalışana Kapılarını Açıyor

Almanya yabancı işçi alımına yeşil ışık yakacak yasayı yasalaştırdı.

Tüm Dünyada olduğu gibi birçok ülkede nitelikli iş gücü ve ara eleman ihtiyacı günden güne artıyor. 2030 yılına kadar iş gücü konusunda sıkıntı yaşayacağı öngörülen Almanya’da günden güne artan işçi ihtiyacı için yabancı işçi alımını kolaylaştıracak düzenlemeler meclise sunuldu. Onaylanan yasaya göre nitelikli iş gücüne vize ve çalışma izni kolaylığı sağlanacak.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre ülkeye alınması planlanan işçilerle ilgili yeni şartlar belirledi. Yasayla birlikte Almanya’nın kapılarını vasıflı ve vasıfsız herkese açacağı öğrenildi.

Kimler Almanya’da çalışma vizesi alabilecek?

Dil bilen, gençler ve diploması olanlar öncelikli olacak.

  • Türkiye’de mesleği olan, o meslekte çalışan kişiler, ilgili alanda Almanya’dan iş teklifi alırsa, iş bağlantısı kurarsa, buna bağlı olarak vize alabilecek. Aynı şekilde ilgilendiği alanda meslek eğitimi almak ve mesleğinde gelişmek isteyenler de, meslek eğitimi ve kalfalık yeri bulursa gelebilecek. Yani mesleki eğitim ve öğretim için de Almanya’ya gitmek daha kolay olacak.
  • Almanya’ya gitmek isteyen nitelikli işçi, bunu Türkiye’den aldığı sertifika (mezuniyet belgesi, ustalık- kalfalık belgesi, mesleki oda kaydı vs.) ile kanıtlayabilecek. En az iki yıllık iş tecrübesi aranacak.
  • Şimdiye kadar Almanya’da çalışmak isteyenlerden diploma denkliği isteniyordu. Artık istenmeyecek. Gelinen ülkedeki diploma yetecek. Tek şart, eğer eğitim dışında çalışma için geliniyorsa, bir işyeri bulmuş olma ve maaş garantisi olacak.
  • Çalışmak isteyenler, gerekirse haftada 20 saatten az olmamak kaydıyla işyerinde denenebilecek. Bu deneme süresi iki hafta olacak. Deneme çalışması, özellikle yüksek talep gören meslekler için geçerli.
  • Bazı mesleklerde çok fazla şart aranmadan 8 aylık çalışma izni verilecek. Çalışanlar sendikalı olacak, toplu sözleşme hakkı olacak ve ilk günden itibaren sosyal güvenlik primleri yatırılacak.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu