Arşiv

Çalışırken Müzik Dinlemenin Yararları ve Zararları

Uzmanlar çalışırken müzik dinlemenin birçok faydasının olduğunu ancak zararlarının da gözden kaçırılmaması gerektiğini belirtiyor.

Birçok kişi motivasyonunu yükseltmek için çalışırken müzik dinlemeyi tercih ediyor. Müzikle birlikte çalışan kişiler daha üretken, motive ve mutlu hissediyor. Çalışırken müzik dinlemenin her ne kadar artı yönleri olsa da eksi yönleri de bulunuyor.

Çalışırken Müzik Dinlemenin Faydaları

 1. Motive eder
 2. Mutlu hissettirir
 3. Stresi azaltır
 4. Ritim duygusu katar
 5. İş süreçlerini hızlandırır
 6. Tükenmişlik duygusunu azaltır
 7. Çalışan bağlılığını yükseltir
 8. Enerjik hissettirir

Çalışırken, keyif alınan müzikleri dinlemek, kişinin ruh halini iyileştirir ve daha mutlu hissetmesine katkı sunar. İş yerinde müzik dinlemek de genel mutluluğu artırabilir. Özellikle konsantrasyon gerektirmeyen işleri yaparken ve tekrarlayan görevleri tamamlarken müzik harika bir tamamlayıcıdır. Böyle işler esnasında müzik beyni meşgul eder, çalışanlar daha fazla tatmin olmuş hisseder ve daha az tükenmişlik hissi yaşar. Bu da işe bağlılığı artırabilir. Aynı zamanda işin çok hızlı tamamlanmasını sağlayabilir.

homeofisvemotivasyon042020

Öte yandan müzik, bir stres yönetimi aracı halinde de kullanılıyor. Arka planda çalan sakin ve yatıştırıcı bir müzik nabzı azaltır, kan basıncını düşürür ve vücudun ürettiği stres hormonlarının seviyesini azaltır. İş yerinde stresli olan kişilerin, sakinleşmesine ve yapması gerekenlere odaklanmasına yardımcı olabilir.

Üstelik müziğin işe pozitif etkisi çok eski çağlardan beri biliniyor. İlk çağlardan beri denizcilerin hep bir ağızdan şarkılar söyleyerek gemideki işleri yapmaları buna örnek gösterilebilir. Yüzyıllar boyunca taş ustalarından sanayi devrimindeki fabrika işçilere birçok çalışan ağır işleri yaparken müziğin motive edici gücünden yararlandı. Ancak müzik her durumda çok da faydalı değil.

Çalışırken Müzik Dinlemenin Zararları

Fiziksel ve dikkat gerektirmeyen işlerde müzik oldukça faydalıyken, odaklanma gerektiren işlerde çok zararlı olabilir.

 1. Beyinsel fonksiyonları yavaşlatır
 2. Hafıza problemlerine neden olur
 3. Dikkat dağınıklığı problemlerine neden olur
 4. İşin yavaşlanmasına neden olur
 5. Anlamayı ve algılamayı zorlaştırır
 6. İş sağlığı ve güvenliği açısından tehlike oluşturur

Uzmanlar genç ve orta yaşlı gönüllüler üzerinde yapılan bir araştırmada, çalışırken müzik dinlemenin bazı zararları ortaya çıktı. Araştırmaya katılanlara verilen işi önce müzik eşliğinde yapmalarını ardından sessiz ortamda yapmaları istendi. Çıkan sonuçta her iki grubun da sessiz ortamda işlerini daha çabuk yaptığı ortaya çıktı. Araştırmacılar iş sırasında dinlenen müziğin konsantrasyonu bozduğunu ve bunu alışkanlık haline getiren yetişkin kişilerin beyin fonksiyonlarında dikkat dağınıklığı ve hafıza kaybı gibi vakaların meydana gelebileceğini duyurdu.

Müzik birçok durumda faydalı olabilse de, bazı durumlarda iş yerindeki üretkenliğe zarar verebiliyor. Örneğin, işiniz çok fazla okuma veya yazma yapmanızı gerektiriyorsa, sözlü müzik beyninizdeki bilgi işlemeye zarar veriyor. Aynı zamanda şarkı sözlerini de dinlemeye çalıştığınızda beyinsel fonksiyonlarınız zarar görüyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu