Arşiv

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’den Çalışma Saatleri Mesajı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin '8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen “Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Çerçevesi: Sağlıklı ve Üretken Uzaktan Çalışma” konulu panele katıldı.

Panel’de konuşan Bilgin, çalışma hayatına dair yeniliklerin sağlanması gerektiğini aktardı. Çalışma hayatı mevzuatının, toplumun değişim hızına oranla ilerlemesi ve bu konuda yeniliklerin uygulanması gerektiğinin altını çizen Bilgin, “Saatler kolumuza 8-5 mesaisi düzenlemek için gelmiştir. Daha önceleri daha da kötüydü. 10 saat” dedi.

Çalışma saatlerinin aşağıya çekilmesi birçok ülkede yaygınlaşıyor

1 Mayıs’ın ortaya çıkışının altında da uzun mesai saatlerinin bulunduğunu söyleyen Bakan Vedat Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“8 saati biz normal olarak algılamaya başladık. Oysa yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame eden yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor diye düşünmemiz, eleştirmemiz lazım. Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çalışmasına ilişkin çalışmalar var. Teknoloji üretim sürecinin mekanla bağını kopardıkça bu değişmeler kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır. Biz bu konudaki akademik çalışmalardan istifade ederek mevzuatımızı düzenlemek durumundayız. “

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu