Arşiv

Elon Musk: Uzaktan Çalışma Modeli Saçmalık

Tesla, Twitter ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, uzaktan çalışma modeli hakkında sert ifadeler kullandı.

Tesla, Twitter ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, CNBC’ye verdiği röportajda, uzaktan çalışma modeli hakkında sert ifadeler kullandı. Uzaktan çalışma modelini ahlaki bulmadığını belirten Musk, şirketlerin uzaktan çalışma modeline yönelmesini “saçmalık” olarak değerlendirdi.

Musk, çalışanların yüz yüze olduğu durumlarda daha üretken olduklarına inandığını belirtti. “Kuryeler ve inşaat işçileri evden çalışamaz” diyerek kendi yönettiği şirketlerde çalışanların da evden çalışamayacağının altını çizdi. Yaptığı bu açıklamanın ardından Musk, masa başı işler ile fiziksel güç gerektiren işleri aynı kefeye koymasıyla eleştirilere maruz kaldı.

Elon Musk, Şirketlerinin İşveren Markasını Zayıflatıyor Mu?

Kurumsallığı değil bireyselliği öne çıkaran Musk, şirketlerini bir patron şirketi gibi yönetiyor. Son birkaç yıldır çalışanları ile ilgili sert açıklamalarda bulunan Elon Musk’a bu hareketleri pahalıya mal olabilir. Bu tür sert çıkışların Musk tarafından yönetilen şirketlerin işveren markasını zayıflattığına yönelik iddialar bulunuyor. İşveren markasının zayıflamasına delil olarak, Twitter’ın aldığı başvuru sayısının Elon Musk’ın idareye geçmesiyle düşmesi, Tesla’nın turn over oranının çok yüksek olması ve şirketlerin yetenekleri elinde tutamaması gibi örnekler gösteriliyor.

Üstelik bir dönem bütün genç yetenekler Elon Musk ile çalışmak isterken son dönemde yapılan anketlerde Elon Musk artık Z kuşağının favorisi değil. Eğer Musk bu tür davranışlara devam ederse çalışan bulmakta zorlanacağı ön görülüyor.

 

 

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu