Fabrikada Süt Banyosu Davasında İşçi Tazminat Kazandı

Fabrikada süt banyosu yaptığı görüntülerle gündeme gelen işçi açtığı tazminat davasını kazandı.

Konya’da bir süt toplama merkezinde yer alan kazanda süt banyosu yaptığı suçlamasıyla 6 gün cezaevinde kalan E. S., beraat edince tazminat için Maliye Hazinesi’ne dava açtı. Mahkeme heyeti E.S.’yi haklı bularak kendisine 1.150 lira tazminat ödenmesine hükmetti.
Süt toplama merkezindeki çalışanlarından E. S.’nin temizlik kazanında süt banyosu yaptığı ana ilişkin görüntüler, 6 Kasım 2020’de sosyal medyada paylaşıldı.
Sosyal medyada paylaşılan görüntüler kısa zamanda yayılarak birçok kesimden oldukça tepki aldı.  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatıyla firmanın Meram Sanayi Sitesi’ndeki süt toplama merkezine giden Tarım ve Orman  ekipleri iş yerini denetledi. Denetimlerin ardından iş yerindeki ürünler imha edildi.

İşyeri kapatılmıştı

Yapılan denetimler sonrasında firmanın işletme onay belgesi iptal edilmiş, faaliyetlerden men edilerek mühürlenip kapatılmıştı. Öte yandan firmaya 5996 Sayılı Kanun gereği de hijyen gerekliliklerini aykırılıktan para cezası uygulanmıştı. Uygulanan cezasının ardından olayla ilgili savcılığa da suç duyurusunda bulunulmuş, soruşturmayla ilgili gözaltına alınan E.S ve görüntüleri çekip yayınlayan U.T, 7 Kasım 2020’de sevk edildikleri mahkemece tutuklanmıştı. E.S. ve U.T., 12 Kasım’da avukatları aracılığıyla üst mahkemeye itiraz etti. E.S. ve U.T. tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

“Tüm Dünyaya reklam oldum”

Hükmedilen tazminatı az bulan E. S., avukatı aracılığıyla karara itiraz edeceğini söyledi. 6 gün suçsuz yere cezaevinde kaldığını ifade eden E. S., “6 gün suçsuz yere cezaevinde tutuklu kaldım. Avukatım aracılığıyla 100 bin lira manevi, 20 bin lira da maddi tazminat davası açtık. Psikolojim kötü etkilendi. Sonuçta tüm dünyaya reklam olduk. İnsanlar tanıyor, iş bulamamıştım. Şimdi güçlükle bir iş buldum. Hayata tutunmaya çalışıyorum. Bu yüzden tazminat davası açtık, o da pek olumlu olmadı. Çıkan kararda maddi 450 lira, manevi ise 700 lira verilecek. Ödenecek tazminat yeterli değil. 6 gün cezaevinde boşu boşuna tutuklu olarak kaldım. Psikolojim ve aile düzenim altüst oldu” diye konuştu.
E. S.’nin avukatı ise karara itiraz edeceklerini belirterek Maddi zararın ölçüsü; tutuklu kaldığı 6 günde uğradığı kazanç kaybı ve geliri, o dönemki asgari ücret düzeyinde olduğu için bu miktar az oldu. Manevi tazminat için komik bir rakam verildi” dedi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu