İş Dünyasında Yetenek Krizi Alarmı

İş dünyası her alanda daralan yetenek pazarı ve yetenek kıtlığı problemi ile karşı karşıya.

Pandemi sonrasında tüm dünyada iş hayatında çalışma kültürünün büyük ölçüde değişmesi, her alanda yaşanan sıra dışı gelişmeler ve krizler sonrasında yetenek krizi kendini göstermeye devam ediyor. Pandemi sürecinden oldukça etkilenen ekonomilerde istihdam seviyeleri henüz istenilen seviyelere ulaşmış değil. Şirketler yetenek arayışlarını hızlandırırken yetenekler ise çalışma konusunda henüz bu talebi karşılayacak düzeyde istekli görünmüyor. Kuşakların iş hayatından beklentileri ve çalışma hayatına bakışlarının yaşanan gelişmelere paralel olarak ciddi bir değişim göstermiş olması, şirketlerin konuyla ilgili farklı aksiyonlar almalarını zorunlu kılıyor.

Yetenek kıtlığının birbirine bağlı birçok sebepten meydana geldiğini belirten araştırmacı-yazar Evrim Kuran, yakın gelecekte yetenek kıtlığının ciddi seviyelere ulaşarak, iş dünyasını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Yetenek kıtlığı sorunu ile ilgili olarak devlet kurumlarından, iş dünyasına çeşitli alanlarda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğinin altını çizen Kuran, “Yetenek kıtlığını, organizasyonların ihtiyaçları duydukları adaylara erişememeleri olarak tanımlayabiliriz. Manpower’ın Yetenek Kıtlığı raporuna göre 2021’de küresel çapta %69’u, Türkiye’de %83’ü bulan yetenek kıtlığının 2022’de çok daha ciddi boyutlara ulaşacağını düşünüyorum. Teknolojik gelişmelerden eğitim sistemine, toplumsal yapıdan ekonomik şartlara bu sorunun zincirleme birçok sebebi var.

Türkiye’de 15-29 yaş arasında iş veya eğitim hayatında bulunmayan gençlerin oranı %28,8. %13,3 olan OECD ortalamasının çok üzerindeki bu istatistiğin daha ciddi sonuçları olacak. Artan beyin göçünün, yetkinliklerine güvenen iş gücünün ülkeyi terk etmesi de Türkiye’nin yetenek kıtlığında önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu