Arşiv

İş İlanlarında Maaş Bilgisi Belirtme Zorunluluğu Türkiye’de Uygulanabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde New York Şehir Meclisi’nin aldığı kararla firmalara iş ilanlarında maaş bilgisi belirtme zorunluluğu getirmesi tüm dünyada iş dünyasında farklı yorumlara neden oldu.

Dört ve daha üzeri çalışanı olan firmalar için, verecekleri tam zamanlı eleman ilanlarında maaş bilgisi belirtme zorunluluğunun yasal bir zorunluluk hale gelmesi Amerika’da dil, din, cinsiyet ve etnik kökene dayalı ayrımcı uygulamaları engellemeye yönelik çıkarılan bir yasa olduğu değerlendirilirken dünyanın birçok ülkesinde hala iş ilanlarında maaş bilgisi belirtilmiyor.

Peki iş ilanlarında maaş bilgisinin paylaşılmasının hem işveren hem de çalışan açısından ne gibi avantajları ve dezavantajları var? Konunun detaylarını araştırdık.

İş ilanlarında maaş bilgisi belirtilmesinin avantajları neler olabilir?

Günümüzde iş arayan pek çok aday için ücret beklentisi, karar verme nedenlerinin başında geliyor. Şirket seçiminde maaş beklentisini şirketin işveren markası imajı takip ediyor.  İş ilanlarında tüm şirketler için maaş bilgisinin belirtilmesi bir zorunluluk olduğunda, adaylar başvurmak istedikleri iş için teklif edilecek tutarı baştan bilmiş olacak. Bu da her işyerinde “eşit işe eşit ücret” politikalarının gelişmesine vesile olabilir. Bu durumu uzun vadede işgücü piyasası için olumlu bir gelişme olarak söylemek mümkün.

Her ne kadar ilk görüşmede veya ön görüşmede ücret beklentisi sorulsa da, o aşamaya gelene kadar hem aday hem işveren tarafında harcanacak kayıp zamanın önüne geçilmiş olur.

Günümüzde kariyer portallarında adaylar ve şirketler beklentileri doğrultusunda şirketleri veya pozisyonları filtreleyebiliyor. İş ilanlarında maaş bilgisinin belirtilmesiyle adaylar belirli bir tutarın üstünde maaş veren şirketleri filtreleyebilir. Aynı şekilde işverenler de adayların beklentilerini ücret odaklı filtreleyerek daha doğru oranda adaya daha kısa zamanda ulaşabilirler.

İş ilanlarında maaş bilgisi belirtilmesinin dezavantajları neler olabilir?

Maaş bilgisi belirtilmesi en başta şirketlerin rekabet koşullarını doğrudan etkileyebilir. Bazı sektörlerde müşteri tarafında o hizmeti veren kişinin kazancını biliyor olmak farklı sonuçlar doğurabilir.

Şirketlerde hemen her pozisyon için çalışanlar farklı şirketlerde kendi pozisyonlarının ilanlarda belirtilen maaş bilgilerini emsal göstererek karşılaştırma yapmak isteyebilir. Oysa farklı şirketlerde aynı pozisyon için beklentiler ve iş yükü farklı olabilir. Öte yandan farklı zamanlarda işe girmiş kişiler zaman içerisinde farklı ücret artışları veya kariyer seyirleri nedeniyle farklı ücret alabilirler.

Şirketlerin pozisyon için maaş bilgisini ilana yazmaları halinde tüm şirket içerisinde şeffaf bir ücret politikası izleme gerekliliği doğabilir. Böylece şirkette herkes herkesin kazancını doğrudan bilebilecektir. bu da ast üst ilişkisinde sorunlar doğurabilir.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu