Arşiv

Koronavirüsün İş Kazası Sayılması İçin İlk İş Davası

Covid 19 nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Salih Cenap Çevli’nin ailesi hastaneye maddi ve manevi tazminat davası açtı.

İstanbul’da özel bir hastanede görev yapan ve iddiaya göre ameliyat ettiği bir hastasından bulaşan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Doktor Salih Cenap Çevli’nin ailesi hastaneye maddi ve manevi tazminat davası açtı. Dava, Covid-19’un iş kazası sayılması talebiyle açılan ilk dava olma özelliğini taşıyor.

Ailenin avukatı tarafından İstanbul Bakırköy İş Mahkemesi’ne açılan davada Dr. Çevli’nin yaşamını yitirmesinin iş kazası olduğunun tespiti istendi.

Uzman Cerrah, hastalığa yakalanmadan önce sosyal medya üzerinden bir mesaj paylaşmış, yaşadığı güçlükleri anlatarak “Hala koruyucu giysimiz yok. Alkolden ellerimiz hışır oldu. Bulaşma korkusuyla yemek yiyemez olduk. Evde çocuklarımıza sarılmaya korkuyoruz. Bizi kim koruyacak” diye sormuştu.

“Maskesi çenesinin altında gezenlere müthiş öfkeleniyorum”

Vefat etmeden önce eşiyle yoğun bakımda görüntülü konuşan Çevli “Bu virüse kendinizi öldürtmeyin, maskenizi takın, evde kalın” mesajını vermişti. Vefatıyla ilgili basın mensuplarına konuşan eşi ise “Maskesi çenesi altında gezenlere müthiş öfkeleniyorum. Bu işin şakası yok, sevdiğiniz birini nefes almak için çırpınırken görmek çok çok acı” şeklinde konuşmuştu.

Davanın kazanılması durumunda, davanın emsal teşkil edeceği belirtildi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu