Arşiv

Mesai Saatinde Sigara İçmeyi Yasakladı

Japon Yatırım Bankası Nomura evden çalışanlar dahil tüm çalışanlarına mesai saatleri içerisinde sigara içmeyi yasakladı.

Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Japonya’da da pandemi salgını iş yapış biçimlerini değiştirdi. Japonya’da personelinin büyük bir kısmı evden çalışan bir bankanın çalışanlarına getirdiği yasak tartışma yarattı.

Japon Yatırım Bankası Nomura geçtiğimiz hafta çalışanlarına ilettiği mesajla mesai saatleri içerisinde sigara içmenin yasaklandığını duyurdu. Yazıda alınan kararın, çalışanların sağlığı ve temiz bir çalışma atmosferi düşünülerek alındığı vurgulandı. Çalışanlardan tepki alan bu karar sonrası çalışanlarının, aslında esas konunun sigara veya çalışan sağlığı olmadığını bankanın sigara molalarını ortadan kaldırmaya çalıştığını dile getirdiler.

Ofisteki personelden çalışma saatleri içinde sigara içenlerin 45 dakika süreyle masalarına dönmeleri de istenirken şirket sözcüsü Yoshitaka Otsu, çalışanların ‘gözetlenmeyeceğini’ ve yasağı ihlal etmeleri halinde ‘ceza verilmeyeceğini’ söyledi.

Nomura, ayrıca, aralık ayının sonuna kadar Japonya’daki binalarında sigara içme odalarını kapatacağını duyurdu. Bu tür yasakların benimsenmesi, bazı kamu alanlarında ve kaldırımlarda sigara içilmesini yasaklamayı planlayan başkent Tokyo’da sigara tiryakileri için önemli bir kısıtlama olacağı belirtildi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu