Arşiv

Pandemi Döneminde İç İletişimi Etkin Gerçekleştirerek Fark Yarattık

Esas Gayrimenkul İnsan Kaynakları Müdürü Aslı Kemal kriz dönemlerinde iç iletişimin öneminin daha da öne çıktığını belirtti.

Mart ayından bu yana pek çok şirket uzun bir süre evden çalışma sistemine geçerken, insan kaynakları departmanları ise iş süreçlerinin aksamaması için oldukça fazla mesai harcadı. Şimdi ise gündem ofise geri dönüşler. Peki şirketler bu dönemi nasıl atlattı? Geri dönüşler için ne gibi önlemler alındı?

Esas Gayrimenkul İnsan Kaynakları Müdürü Aslı Kemal ile Covid döneminde şirket dahilinde aldıkları aksiyonları konuştuk.

Esas Gayrimenkul COVID-19 salgını başladığında nasıl tepki verdi? Böyle bir durumu öngörmüş müydünüz? Ne gibi aksiyonlar aldınız?

Daha önce hiç deneyimlemediğimiz, etkilerinin bu denli güçlü olacağını tahmin edemediğimiz, rehberi ve yol haritası olmayan bir süreci hep birlikte yaşamaya başladık. Esas Gayrimenkul olarak, Avrupa’da yaşanan vakaları takip edip, ülkemizde yaşanması muhtemel vakaları öngörerek Şubat ayında kriz yönetimi ekibimizi kurmuştuk. Yönetim yaklaşımımızda ise odağımıza çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin, ayrıca toplumunun sağlığını aldık.

Kriz yönetim ekibi olarak şirket değerlerimize sımsıkı tutunarak, CEO’muzun liderliğinde dünyadaki, Türkiye’deki ve sektördeki gelişmeleri değerlendirdiğimiz, yorumladığımız, iç iletişim mesajlarımızı görüştüğümüz, iş sürekliliğini gözeterek acil durum senaryolarını oluşturduğumuz ve sürekli gözden geçirdiğimiz, risklerimizi ve fırsatlarımızı tartıştığımız, normalleşme ve geri dönüş planlamalarını yaptığımız, stratejik kararları aldığımız bir çalışma grubu oluşturduk. Bu ekip hala etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Bu süreçte çalışma arkadaşlarımızın iyilik ve sağlığını temin etmek, fiziksel ve ruhsal sağlıklarını korumak, oluşabilecek ekonomik endişelerini, iş kaybetme korkularını önlemek, onlara karşı şeffaf olabilmek için çalıştık. İletişimi hiç kesmedik, hep ulaşılabilir olduk. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanımız, çalışan sağlığına ilişkin aldığımız kararlarda iş ortağımız olmaya devam etti.

 

Pandemi dönemi boyunca Esas Gayrimenkul çalışanları için ne gibi önlemler aldı?

Geriye dönüp baktığımızda, Covid-19’un Türkiye’de olduğunun resmiyet kazanmasıyla tüm şirketimizde 60+ yaş, kronik hastalar, hamile ve engelli arkadaşlarımızı korumak amacıyla evde kalmaya sevk ettik. 16 Mart itibariyle de toplu taşıma kullanan arkadaşlarımızı bulaş riskini önlemek amacıyla  evden çalışmaya yönlendirdik, kritik rollerin ise taksi ile ulaşımını sağladık.

Salgın hastalığın yayılma riskini dikkate alarak AVM’lerde çalışan arkadaşlarımız, iş ortaklarımız ve çözüm ortağı tedarikçilerimiz ile halk sağlığının korunmasını önceliklendirdik. Kamu otoritesinin bu konuda net bir karar açıklamaması üzerine sorumluluk alarak, 20 Mart itibariyle geçici süreyle 7 şehirde sahibi olduğumuz AVM’leri kapatma kararı aldık.

20 Mart itibariyle evde kalmayı teşvik ettik, ofis çalışanı arkadaşlarımız evden çalışmaya başladı. Çalışan deneyimini önemseyen bir şirket olarak, esnek çalışma modeli uygulamasına çok yeni geçtiğimiz günlerdi… Haftada bir gün de uzaktan çalışmayı değerlendiriyorken, “Deneyelim, neden olmasın?” diye konuşurken mecburen evden çalışmaya başladık. Bu şekilde çalışma kültürüne henüz sahip değildik, ancak güçlü teknik altyapımız, çalışma disiplinimiz ve takım ruhumuzla hızlıca buna da adapte olduk.  Böylelikle çevik bir organizasyon olduğumuzu, bu yeteneklerimizle hayata geçirerek gösterdik.

Çalışma arkadaşlarımızın sağlığını çok yakından takip ettik, onlara “İyi misin, güvende misin?” diyerek iki haftada bir Covid-19 vaka sorgulaması yaptık ve iş yeri hekimimizle sağlık durumlarını değerlendirdik. Çalışanlarımızı yalnız Covid değil, evde oluşabilecek deprem, yangın, ev kazaları gibi diğer risklere karşı da bilinçlendirdik.

 

#EvdeKal sürecinde İnsan Kaynakları ne gibi çalışmalar gerçekleştirdi?

Çalışma arkadaşlarımızın karantina süreçlerinde ve sonrasında kişisel gelişimlerini desteklemek için online eğitim/seminerler düzenledik. En etkili seminerlerimiz de yeni normali yönetme serisindeki VUCA seminerleri oldu. İlk günden bugüne çalışma arkadaşlarımızla hep yakın iletişimde olduk, onlara dokunduk, kurduğumuz bağı daha sıkı hale getirip ihtiyaç duydukları her alanda yanlarında olmaya özen gösterdik. Psikolojik destek sağlamak ve motivasyonu yüksek tutmak amacıyla webinarlar düzenledik. Böylesi dönemler kişisel kaygı ve endişelerin ağır bastığı dönemler. Çalışma arkadaşlarımızın enerjilerini yüksek tutmak amacıyla kendileri ve ailelerinin yararlanabilecekleri çalışan destek programlarını hayata geçirdik. Özel günleri hiç atlamadık. 100. yıl coşkusunu da birlikte kutlamak amacıyla 23 Nisan haftasında tüm çalışanlarımızın evlerine içinde maske, eldiven, kolonya, bitki çayı ve Türk bayrağı bulunan sağlık & hijyen kitleri ulaştırdık.

 

Bu tür dönemlerde iç iletişim neden daha önemli?

Şirket içerisinde çalışanlarla gerçekleştirilen iç iletişimin sürekliliğine, kesintisiz ve net yapılmasına çok önem veriyoruz. İki haftada bir CEO’muz gündeme, şirketimizin bulunduğu duruma ilişkin net, gerçekçi, samimi, umut verici ve pozitif mesajlar içeren bilgilendirmeler yaptı. Her hafta CEO’muzun ve İK’nın ev sahipliği yaptığı, Zoom Zoom’a kahve sohbetleri yaptık, bu platformda arkadaşlarımızı duyduk, önerilerini dinledik, soruları yanıtladık. Birbirimizden öğrenmeyi hiç bırakmadık. Yeni normale geçiş sürecinde bu platformu yine her hafta düzenli olarak “e-saslı sohbetler” olarak devam ettiriyoruz.

 

Pek çok firma evden çalışılan süreçte dijitalleşmenin getirdiği imkanları kullandı. Sizin bu anlamda ne gibi çalışmalarınız oldu?

Esas Gayrimenkul zaten dijital dönüşümüne çok büyük önem veren bir firma. Dijitalleşme şirketin her alanında kendini gösteriyor. İK ekibi olarak, biz de bu kapsamda pek çok etkinlik düzenledik. Evde yaşam ve evde çalışma temalı içeriklerle haftada iki gün bilgilendirici, tavsiye verici, aileleri ile paylaşımı artıran aktiviteler içeren #HayatEvdeBizBurda hashtagli dijital bültenler yayınladık. Tüm Esaslıların katıldığı geniş katılımlı online etkinlikler düzenledik. Kriz yönetim ekibimiz katılımcılara güncel bilgiler verdi, arkadaşlarımızı duyduk, onlarla sohbet ettik.

Etkileşimi artıran, birbirimize dokunduğumuz Instagram challenge’ları yaptık. Yeni normal dönem diye tanımlanan bu ve bundan sonraki dönemde sanal platformlardan çalışma hayatımızın içinde olmaya devam edeceğinden, İK süreçlerini dijitalleştirmek üzere inisiyatifler başlatıyoruz. Böylelikle çalışma arkadaşlarımıza uzaktan çalışırken de hızlı, konforlu, aynı zamanda esnek ve pratik İK deneyimi sunabileceğiz. İyilik ve sağlığı önde tutan, çalışan deneyimini iyileştiren her türlü çalışmaya sıcak bakıyoruz.

 

Ofise geri dönüşlerde ne gibi önlemler aldınız?

Geri dönüşe ilişkin ofislerimizde pek çok önlem aldık, her detayı hassasiyetle değerlendirip hayata geçirdik. İyileştirmelere de devam ediyoruz. #burdasağlığınızesas mesajı ile ile ofiste yeni hayatımız rehberimizi çalışma arkadaşlarımıza duyurduk. Şirket genelinde tüm çalışma arkadaşlarımıza çalışma alanlarında antikor & Covid testi uyguladık, kişisel koruyucu önlemleri almaya devam ederek kendilerini güvende ve iyi hissetmelerini sağlayacağız.

 

Çalışanlardan ne gibi geri dönüşler aldınız?

Bu dönem kuşkusuz ki çalışanların da işverenlerini ve iş liderlerini değerlendirdikleri, kendilerine verilen değerin ne ölçüde hissettirildiğini, çalıştıkları kuruma olan aidiyetlerini sorguladıkları bir dönem oldu. Covid döneminde hepimiz pek çok şey öğrendik. İleride yaşanması muhtemel benzer kaos dönemlerini daha iyi yönetebilmek için kendimize ayna tuttuğumuz Covid-19 çalışan deneyimi anketini, organizasyonumuz genelinde uyguladık. Oldukça güzel geri dönüşler aldık. Hala zor bir sınavın içindeyiz. Bazı soruların cevaplarını bulmak 4 aylık deneyimimizle  zor değil, diğerlerini ise birbirimize duyduğumuz güven, sahip olduğumuz dayanışma ruhu, yürüttüğümüz ortak akıl, kurduğumuz empati, sürdürdüğümüz sağlıklı iletişim ile  çevik ve güçlü bir takım olarak çözüp bu süreci atlatacağımıza inancımız tam. Bu dönemde sergiledikleri takım ruhu sebebiyle tüm çalışma arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu