Arşiv

THY Kabin Memurluğu İş İlanı 2022

THY Kabin memurluğu için iş ilanı yayınladı.

Türk Hava Yolları(THY) milyonlarca kişinin hayalini süsleyen Kabin Memurluğu mesleğinde işe alım yapacağını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre yaklaşık bin kişi işe alınacak. Süreç şirketin insan kaynakları birimi tarafından yürütülecek.

THY kabin memurluğu için aranan şartlar neler?

Türk Hava Yolları’nda Kabin Memuru olmak için hangi şartlar aranıyor sorusuna yanıt olarak şirkette Kabin Memuru olarak işe girmek için temelde 2 ana başlıkta yeterlilikler bulunuyor. İlk başlıkta genel beklentiler yer alırken diğer başlıkta ise adaylardan fiziki beklentiler aranıyor. THY 2022 Kabin Memurluğu İlanına başvurarak Kabin Memuru olmak için aranan genel koşullar şu şekilde;

 • T.C. vatandaşı olmak (Mavi kart sahibi olanlar başvuru yapabilir.)
 • 01/01/1992 ile 31/12/2002 tarihleri arasında doğmuş olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • İyi derecede İngilizce bilmek ,(İkinci yabancı dil tercih sebebidir.)
 • Adli Sicil Kaydı ve/veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
 • Daha önce THY AO veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevlerinden disiplinsizlik veya sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak.

Havacılığın genel kuralları ve şirketin prosedürleri çerçevesinde adaylarda aranan fiziksel özellikler ise şu şekilde;

 • 160-180 cm. arası boya sahip olmak (Boy-kilo ölçümleri, THY AO veya THY AO’nun belirleyeceği kurum/kuruluş tarafından yapılmakta olup Ortaklığımız tarafından belirlenen oranlara uygun olmalıdır.)
 • THY AO Kabin Memuru üniforması giyildiğinde, vücudunun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yanık ve yara izi vb. bulunmamak.

Havacılık sektörü oldukça zor ve stresli bir alan olduğundan adaylarda bir takım sağlık koşulları da aranıyor. İşte kabin memuru olmak için aranan sağlık yeterlilikleri;

 • Seçme süreçlerinde başarılı olan adaylardan işe başlama aşamasında  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM) yetkilendirilmiş Havacılık Tıp Merkezlerinden sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları istenecek.
 • THY AO Sağlık Müdürlüğü işyeri hekimleri “İşe Giriş Muayenesi” sırasında (SHGM yetkili Havacılık Tıp Merkezinden verilmiş uçuşa uygun olduğuna dair rapor olsa bile) THY AO iç prosedürleri çerçevesinde ek tetkik ve muayene yaptırılmasını isteyebilir.
 • THY AO, belirlemiş olduğu işe giriş sağlık kriterleri çerçevesinde (SHGM yetkili Havacılık Tıp Merkezinden verilmiş uçuşa uygun olduğuna dair rapor olsa bile) adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir. Aday işe başlatılmaması halinde herhangi bir hak iddiasında bulunamaz.
 • Adaylar işe giriş muayenesi sırasında geçmiş tüm sağlık bilgileri hakkında (ilaç kullanımı, ameliyat, doğumsal bozukluklar, bel, boyun rahatsızlıkları, böbrek taşı, yaralanmalar, hastalıklar vb.) doğru beyanda bulunmak zorundadır. İşe başlatılması sonrasında geçmişinde olduğu ve beyan etmediği tespit edilen adaylar için uygulanacak idari süreçte hak iddiasında bulunamaz.
 • Değerlendirme süreçleri olumlu sonuçlanan adaylardan, göreve başlama aşamasında Ortaklığımızın uçuş operasyonlarını etkilemeyecek şekilde COVID-19 (içerik ve süre olarak Sağlık Bakanlığının bağışık olarak kabul ettiği) aşılarını, Menenjit (Konjüge Meningokok Serogrup A Aşısı), Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak (KKK) ve Sarı Humma aşılarını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Kabin memurluğu iş başvurusu nasıl yapılıyor?

Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet ortamında, THY AO resmî sitesi kariyer.thy.com üzerinden başvurmaları gerekiyor.  Değerlendirme süreçlerinde yukarıdaki kriterlere uygun olmadığı belirlenen adaylar sürece devam edemeyecek. Tüm süreçleri başarılı olan adaylardan sağlık raporu ile işe başlama belgeleri hazırlamaları istenecek, sağlık raporu ve belgelerinin onaylanması sonrası adaylar eğitime yönlendirilecek.
KABİN MEMURU NE İŞ YAPAR?

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu