Arşiv

Yapay Zeka Kullanan Çalışanlar Psikoloji Olarak Yıpranıyor

Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yapay zeka kullanımı ve çalışanların psikolojileri arasında ilginç bir problem fark edildi. 

Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre işini yapay zeka ile yürüten çalışanların yalnız hissettiği ortaya çıktı. Ayrıca yapay zeka ile  birlikte çalışan personeller uykusuzluk ve alkolizm problemleri ile daha çok karşılaşıyor. Araştırma ABD, Tayvan, Endonezya ve Malezya olmak üzere 4 farklı ülkede gerçekleştirildi. Yapay zeka ile çalışan 166 çalışan üzerinde yapılan araştırmaya göre kültürel geçmişlerinden bağımsız olarak yapay zeka kullanan çalışanlar arasında yalnızlık, uykusuzluk ve aşırı alkol tüketimi gibi sorunlar artmaya başlıyor. Bu sorunların insanlarla iletişim kurmaya gerek kalmaksızın çalışmaya bağlı olarak ortaya çıkan sosyal temas ihtiyaçlarından kaynaklandığı belirtiliyor.

Çalışmanın da başyazarı olan Pok Man Tang, açıklamasında “Yapay zeka sistemlerindeki hızlı ilerleme, işyerlerini yeniden şekillendiren yeni bir sanayi devrimini ateşliyor” ifadelerine yer verdi. İnsanlar sosyal canlılar olduğunu belirten Tang, yapay sistemlerle çalışmanın insanı izole etmesinin çalışanların kişisel yaşamlarına zarar verici etkilere sahip olabileceğini belirtti.

Öte yandan araştırmacılar yapay zeka sistemleriyle çalışmanın bazı faydaları olabileceği kısımlar olduğunu da açıkladı. Yapay zeka sistemlerini kullanan çalışanların iş arkadaşlarına yardımcı olmaya daha istekli olduğunu belirtiyor. Yalnız kalmanın ve sosyal temas ihtiyacının çalışanları daha yardımsever yaptığı belirtiliyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu