İnsan Kaynakları

12 Binden Fazla Kişiyi İşten Çıkardı

Uçak üreticisi Boeing, koronavirüs sebebiyle 12 binden fazla çalışanını işten çıkardı.

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği sektörlerin başında hiç şüphesiz hava yolu sektörü geliyor. Seyahat yasakları nedeniyle havacılık sektöründeki faaliyetlerin neredeyse durma noktasına gelmesi hava yolu şirketlerini ekonomik olarak büyük bir zarara uğrattı ve bu nedenle pek çok büyük hava yolu şirketi, çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldı.

Tabii bu durum, uçak üreticisi Boeing‘i de olumsuz etkiledi. Boeing dün 6.770 çalışanını işten çıkardı ve dün işten çıkarılan çalışanlarını bu konuda bilgilendirirken işten çıkarılan çoğu kişi temmuz ayı sonuna kadar çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Bir Boeing yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, dün yapılan gönülsüz işten çıkarmadan önce, 5.520 Boeing çalışanı gönüllü olarak işten çıkarılmayı kabul etti. Bu da şimdiye kadar toplamda 12 binden fazla çalışanın işten çıkarıldığı anlamına geliyor. Boeing, geçtiğimiz ay 16 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. Bu, şirketin toplam iş gücünün %10’una tekabül ediyor. İşin kötüsü Boeing yetkilisinin belirttiğine göre, önümüzdeki birkaç ay içinde yeni işten çıkarmalar yapılması planlanıyor.

Boeing ve rakibi Airbus, salgın döneminde mevcut uçak siparişlerinin ertelenmesi ve iptal edilmesi gibi durumlarla karşılaştı. Her iki uçak üreticisi de en azından önümüzdeki birkaç yıl için üretim planlarında kesintiye gitti. Bu arada Airbus da nisan ayında Avrupa’daki 6.000 çalışanını ücretsiz izne çıkarmıştı. Ancak havacılık şirketi, şimdiye kadar herhangi bir işten çıkarma yaptığını duyurmadı.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu