3700 Çalışanını İşten Çıkaracak

Uber, 3700 çalışanını işten çıkardığını duyurdu. Bu sayı, şirketin toplam çalışan sayısının %14’üne tekabül ediyor.

Koronavirüsün dünya ekonomisine zararları artık büyük boyutlara ulaştı. Birçok şirket ekonomik olarak etkilenmeleri üzerine yeni çözümlerle ve kriz planlarına göre hareket edebilse de bazı şirketlerin  işçi çıkarmaktan başka bir seçeneği kalmıyor. Bu şirketlerden biri de Uber oldu. Uber, 3700 çalışanını işten çıkardığını duyurdu. Bu sayı, şirketin toplam çalışan sayısının %14’üne tekabül ediyor.

İşten çıkarılanların büyük bir kısmı, müşteri desteği ve işe alım departmanlarında çalışan kişilerden oluşuyor. Uber, bu işten çıkarmalar dolayısıyla verilecek olan kıdem tazminatları ve oluşan diğer masrafların kendisine yaklaşık 20 milyon dolara mal olacağını tahmin ediyor.

Bütün kesintilere ek olarak, şirket CEO’su Dara Khosrowshahi de yılın geri kalanında maaş almamayı kabul etti. CNBC’nin belirttiğine göre, Uber patronu, geçtiğimiz yıl şirketten toplamda 1 milyon dolar temel ücret aldı. Ancak belirtilene göre, bu ücretin çoğunluğunu primler ve hisse senedi ödülleri oluşturuyor.

Bu işten çıkarma duyurusunun ardından Uber’in hisseleri yaklaşık olarak %2,5 oranında değer kaybetti. İşin kötüsü ilerleyen günlerde daha fazla çalışanın işten çıkarılma ihtimali bulunuyor. CNBC’ye göre, rezervasyonlarının yaklaşık %80 oranında düştüğü söylenen Uber’in, iki hafta içinde nihai bir finansal güncelleme sunması bekleniyor.

Bu arada Uber’in rakiplerinden biri olan Lyft de geçtiğimiz hafta yaklaşık 1000 çalışanını işten çıkarmıştı. Bu sayı, şirketin toplam iş gücünün yaklaşık olarak %17’sine denk geliyor. Şirketin yöneticileri dün yatırımcılarla yapılan kazanç toplantısında, koronavirüs salgını nedeniyle şirketi işlerinin geçtiğimiz yıla oranla %70 azaldığını ifade ettiler.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu