Çalışan Memnuniyeti Anketi Nedir? Nasıl Yapılır?

Çalışan memnuniyeti ölçümü için önemli yöntemlerden olan çalışan memnuniyeti anketi nedir?

Çalışan memnuniyeti, iş yerinde çalışan kişilerin pozisyon veya departman fark etmeksizin kurumdaki tecrübesine verilen isimdir. Basit bir tanımla diyecek olursak çalışan memnuniyeti, beraber çalıştığınız kişilerin sizinle çalışmayı ne kadar sevdiğini gösterir. Çalışan memnuniyetini ölçmek için birbirinden farklı yöntemler bulunsa da bu yöntemler arasında en kesin sonucu çalışan memnuniyeti anketi ile alabilirsiniz. Peki, çalışan memnuniyeti anketi nedir? Nasıl yapılır?

 

Çalışan memnuniyeti anketinde neler ölçülebilir?

Çalışan memnuniyetini ölçmek için günümüzde online ortamda birçok farklı anket seçeneği vardır. Hâlâ daha akademik araştırmaları sürdürülerek geliştirilen çalışan memnuniyeti anketleri arasından çalışmakta olduğunuz firma, firmadaki çalışan sayısı, anket uygulanacak departman ve daha birçok değişkene göre özelleştirilmiş anketler bulmanız mümkündür.

Çalışan memnuniyeti anketlerinde ölçülen en temel bilgiler ise çalışanların moral, motivasyon ve şirket bağlılıklarıdır. Çalışanlara verilen yan haklar, çalışanların iş yerinde ne kadar değer ve saygı gördükleri ve çalışanların fikir özgürlükleri çalışan memnuniyeti anketlerinde sonucu etkileyebilecek önemli ölçütlerden bazılarıdır.

Çalışan memnuniyeti anketlerinde ne gibi sorular yer almalıdır?

İyi çalışan anketlerde soruların kapsayıcı olduğundan emin olmak gerekir. Herhangi bir yaş, cinsiyet, dil, ırk gözetmeksizin anket hazırlamak ilk koşuldur diyebiliriz. Bu nedenle çalışan memnuniyeti anketlerinin dil seçenekleri olması oldukça iyi olacaktır.

Anketlerde sorulabilecek soruların yeterince uygulanabilir olduğundan emin olun. Ankette çalışanların bulunduğu kurumdaki tecrübelerinden baka bir bilgiye sahip olmadan cevaplayabileceği sorular sormamak soruların uygulanabilirliğini önemli düzeyde etkiler. Örneğin, “Şirketimizde çalışmak yerine Hindistan menşeili bir şirkette çalışmak ister miydiniz?” gibi bir soru çalışan tarafından uygulanabilir değildir ve bu soruya verilen cevap da gerçeklerden uzak olacaktır.

Çalışan memnuniyeti anketlerinin püf noktaları nelerdir?

  • Kullanılan dil basit olmalıdır: Çalışanların kafasını karıştırabilecek uzun cümleler ve anlamı herkes tarafından bilinemeyebilecek kelimeler kullanmak yerine soruya doğrudan işaret eden cümleler kullanmak anketin başarısını etkiler.
  • Teknoloji olmazsa olmaz: Anketi yapabiliyorsanız çevirim içi şekilde uygulamaktan kaçınmayın. Kişiye “ev ödevi” gibi verilen bir anket çalışanların tepkisini çekerek ön yargıya neden olabilir.
  • Süreklilik ve istikrar önemli: Çalışan memnuniyet anketini yılda bir defa yapmak yeterince kanıtlanabilir sonuçlara ulaşamamanıza yol açar. Bunun yerine yıl içerisinde periyodik olarak bu anketleri sürdürmenizde fayda var. Periyodik anketlerde soruları değiştirmeden yalnızca soruların sıralarının değiştirilmesi de ayrıca püf noktalardan biridir.
  • Çalışan gizliliği esas alınmalı: Çalışanların düşüncelerinin gizli kalması daha profesyonel ve daha doğru sonuçlar elde eden bir anket oluşturmanızı sağlar. Fikirlerini özgürce ifade edebilen çalışanlar sayesinde daha kesin geri bildirimler alabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu