Devlette Part Time İş Dönemi Başlıyor

İstihdam seferberliği kapsamında getirilen yeni düzenlemeler arasında devlet kamu kurumlarında part time çalışma fırsatı da yer aldı. İşsizlik oranını azaltabilmek adına kamu kurum ve kuruluşlarında part-time çalışma imkanları yaygınlaştırılacak.

Türkiye İş Kurumu‘nun getirdiği yeni düzenlemelerle Türkiye’nin her yerinde gençlerin daha kolay iş bulabilmesi için artı hizmet noktaları oluşturuldu.

Yapılan planlamalara göre 2023 yılında istihdam oranının %54’e, kadınların işgücüne katılım oranı ise %41’e çıkartılması bekleniyor.

 

Uyum stratejisi oluşturuluyor

Oluşturulacak uyum stratejisi kapsamında gençlerin ve kadınların iş gücü niteliklerini geliştirecek eğitime dayalı yeni programlar uygulanacak ve kariyer danışmanlığı yaygınlaştırılacak. İŞKUR bünyesindeki meslek danışmanları özel gruplara göre uzmanlaşacak.

 

Esnek çalışma modelleri

Hizmet sektöründe yaygın olan esnek çalışma modellerinde kaliteyi artırabilmek adına meslek kursları organize edilecek. Bu bağlamda yeni mezun öğrencilere ve iş sahibi olmayan gençlere kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma koşulları sunulacak ve bu sayede okuyan öğrencilerin eğitimlerini aksatmadan iş yaşamlarına devam edebilme fırsatı sunulacak. Meslekler arası geçiş yapmayı kolaylaştıracak esnek beceriler gençlere kazandırılacak. İş gücüne olan talep ve iş arama süreçleri düzene bağlanacak. Meslek edinme, değiştirme ve gelişme kursları düzenlenecek. 

 

Hizmet merkezleri kurulacak

Kurulacak olan hizmet merkezleri sigortalı, iş yeri sayısı ve nüfus gibi kriterlere bağlı olarak geliştirilecek. Bu sayede iş arayan kişiler ve işverenler taleplere hızlı yanıt verebilecek. İşbaşı için düzenlenen eğitim programlarının fonksiyonları artacak. Böylelikle gençlerin mesleki tercrübeleri artacak ve işgücü piyasasına adapte olmaları kolaylaşacak. Gençlerin talepleri doğrultusunda işgücü programları çeşitlenecek ve kurslar yeniden tasarlanacak. 

 

İş gücü izlenecek ve değerlendirilecek

Uluslararası bağlamda ve yurt dışında yaşayan Türklerin iş gücü için izleme ve değerlendirme sistemi kurulacak. Uygulanacak olan işbaşı eğitim programları yapılan işin tehlikesine göre 3 aydan 6 aya kadar değişiklik gösterecek. Yapılacak olan eğitimlerin saati katılımcıların rahat edebilmesi ve programın sürdürülebilir olması açısından esnek olacak. 

 

İş sahibi olmayana geçici gelir desteği 

Yeni sistemin hızı ile uyumlu bir istihdam politikası İŞKUR tarafından oluşturulacak. İşsizliğin yoğunluğuna ve iş sahibi olmayan kişilerin bulunduğu yerlere göre geçici gelir desteği sağlamaya yönelik pprogramlar oluşturulacak. İşgücüne tecrübeli katılım programları yaygınlaştırılacak. 

 

 

 

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu